| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura z USA

Emerytura z USA

Osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Obliczanie emerytury – sumowanie okresów

Proces obliczania emerytury z uwzględnieniem łącznych okresów ubezpieczenia przebytych w USA i w Polsce przebiega w dwóch etapach. Przede wszystkim ZUS wylicza pełną, teoretyczną kwotę  polskiego świadczenia, jakie przysługiwałoby ubezpieczonemu, gdyby wszystkie okresy ubezpieczenia przebył w Polsce. Na tym etapie okresy ubezpieczenia z USA traktuje się jak polskie okresy składkowe w rozumieniu polskiej ustawy emerytalnej. Drugi etap polega na obliczeniu rzeczywistej kwoty polskiego świadczenia na podstawie proporcji występującej między okresami ubezpieczenia przebytymi w Polsce do sumy wszystkich okresów w Polsce i w USA. Równolegle amerykańska Administracja Zabezpieczenia Społecznego obowiązana jest do ustalenia emerytury zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych przepisami, przy uwzględnieniu regulacji umowy.

Jeżeli dana osoba przepracowała 8 lat w Polsce i 16 lat w USA, to przy założeniu, że teoretyczna kwota emerytury wyniosłaby 2100 zł, to rzeczywistą kwotę polskiego świadczenia wyniesie 2100 zł x 8/24, czyli 800 zł.

Zobacz także: Emerytury z USA i Kanady

Obliczanie bez sumowania okresów

Jeżeli okresy ubezpieczenia w Polsce są wystarczające do nabycia prawa do emerytury ZUS, wówczas ustala się prawo do świadczenia i oblicza jego wysokość bez uwzględniania amerykańskich okresów ubezpieczenia danej osoby, chyba że ustalenie emerytury na podstawie łącznych okresów będzie dla ubezpieczonego korzystniejsze.

Jeżeli dana osoba pracowała 30 lat w Polsce i 10 lat w USA należy porównać wysokość kwot uzyskanych z obliczenia emerytury z tytułu 30 lat przepracowanych w Polsce i  emerytury obliczonej na podstawie łącznych okresów przebytych w Polsce i USA.

Wybór przez ZUS świadczenia korzystniejszego nie ogranicza prawa ubezpieczonego do wyboru innego świadczenia, jeżeli uzna on takie rozwiązanie za korzystniejsze.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK