| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura pomostowa 2012

Emerytura pomostowa 2012

Komu i na jakich warunkach będzie przysługiwała emerytura pomostowa w 2012 roku? Jak obliczyć jej wysokość?

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje ustawa o emeryturach pomostowych. Emerytura pomostowa jest rodzajem świadczenia przewidzianym dla osób, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i oprócz tego spełniają kilka dodatkowych warunków.

Warunki nabycia prawa

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie siedem warunków:
1)    urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
2)    ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
3)    osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
4)    ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
5)    przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze,
6)    po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
7)    nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Należy zauważyć, że w przypadkach wskazanych w art. 5-10 ustawy o emeryturach pomostowych przewidziano możliwość uzyskania prawa do emerytury pomostowej w wieku niższym niż 55 lat dla kobiet  i 60 lat dla mężczyzn.

Pracownik, który wykonywał prace w powietrzu na statkach powietrznych może przejść na emeryturę pomostową po osiągnięciu wieku 50 lat w przypadku kobiet i 55 lat w przypadku mężczyzn.

Zobacz także: Dla kogo emerytura pomostowa?

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

Wykaz prac w szczególnych warunkach zawarty został w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych, natomiast wykaz prac o szczególnym charakterze zamieszczono w załączniku nr 2.

Aby praca mogła być uznana za wykonywaną w szczególnych warunkach lubo szczególnym charakterze, musi ona być świadczona w ramach stosunku pracy albo stosunku służby.

Bez znaczenia pozostaje fakt czy praca była wykonywana u pracodawcy państwowego czy prywatnego. Praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi być wykonywana przez dany okres w sposób stały i w pełnym wymiarze czasu. Do okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie zalicza się okresów, kiedy pracownik pracy nie wykonywał, a otrzymywał wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Nie podlegają wliczeniu okresy niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, a także za które pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy lub macierzyński.

Zobacz także: Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »