| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Wielu seniorów nieprzychylnie patrzy na odwróconą hipotekę z obawy, że mogliby utracić miejsce zamieszkania. Dla nas wszystkich ważne jest, by mieć swój własny kąt, który znamy i lubimy. Czy jednak faktycznie mają się czego oni obawiać?

Odwrócona hipoteka powstała z myślą o seniorach, więc jej głównym założeniem jest zapewnienie osobie starszej komfortowego życia na emeryturze. Pomysł ten sprawdza się już w szeregu krajów Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce seniorzy coraz chętniej decydują się na tego typu rozwiązanie, które faktycznie umożliwia im bardziej radosne życie, a także spełnianie swoich marzeń czy zagraniczne podróże.

Prawo do dożywotniego zamieszkania

W myśl tego również jednym z kluczowych założeń oferty odwróconej hipoteki jest zapewnienie seniorowi prawa do dożywotniego zamieszkania w swoim mieszkaniu czy domu. Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.

Gwarantem jego prawa jest wpis w III dziale księgi wieczystej. Dodatkowo niektóre fundusze zobowiązują się w akcie notarialnym do niewynajmowania ani niesprzedawania nieruchomości za życia seniora.

Przy odwróconej hipotece senior ma gwarancję, że końca życia będzie mieszkał w swoim mieszkaniu.

Prawo do dożywotniego zamieszkania nie wygasa nawet z chwilą ogłoszenia upadłości przez fundusz.

Zobacz: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Senior nie musi się więc obawiać, że po podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym, zostanie nagle zmuszony do opuszczenia swojego mieszkania. Jego prawo do jego użytkowania jest zabezpieczone prawnie i zapisane w akcie notarialnym.

Prawa seniora są gwarantowane wpisem do księgi wieczystej. Senior mieszka w domu do końca swojego życia, pomimo, iż w ramach odwróconej hipoteki przenosi własność nieruchomości na fundusz.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.
Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK