| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

W zakresie finansów osób starszych jednym z częściej obecnie poruszanych tematów jest znajdująca się w przygotowaniach ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Dużo mówi się na ten temat w mediach, często przedstawiając jako najlepsze remedium na kłopoty finansowe polskich seniorów. Przeanalizujmy jednak szczegółowo jak może naprawdę wyglądać oferta bankowa dotycząca odwróconych kredytów hipotecznych.

Finlandia – tu np. umowy zawierane są na okresy 10-letnie, z możliwością przedłużenia. Jednakże w I okresie 10-letnim istnieje ograniczenie łącznej kwoty kredytu ustalające maksymalną wartość miesięcznej wypłaty w wysokości 75 EUR.

Często odwrócony kredyt hipoteczny obwarowany jest dodatkowymi obostrzeniami, we Francji kwota kredytu nie może być przeznaczana na dowolny cel, zaś w przypadku nie dbania o nieruchomość, spadkobiercy tracą prawo do nadwyżki z jej sprzedaży.

Jednym z najciekawszych porównań jest rynek australijski. Tu – tak jak w przyszłości w Polsce - funkcjonują obydwa modele (pożyczkowy i sprzedażowy). „Uwolnieniu” podlega od 20 proc. do 40 proc. wartości nieruchomości w przypadku umowy typu pożyczkowego (czyli tej podlegającej pod proponowaną ustawę) oraz 35-60 proc. w przypadku umowy typu sprzedażowego (obecnie oferowanych w Polsce przez fundusze hipoteczne) .

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: czy czekać? To oczywiście indywidualny wybór każdego potencjalnego klienta funduszy czy banków. Nie należy jednak spodziewać się kokosów po ofercie bankowej. Liczby trudno oszukać.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »