| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie domu opieki społecznej?

Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie domu opieki społecznej?

Polskie prawo umożliwia utworzenie przez prywatnego przedsiębiorcę domu pomocy społecznej. Prowadzenie takiej działalności jest jednak możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia.

Aby otrzymać takie zezwolenie należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór jest załącznikiem do rozporządzenia ministra polityki społecznej w sprawie domów pomocy społecznej. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której ma działać dom, regulamin organizacyjny placówki lub jego projekt, informację o sposobie finansowania domu i nie zaleganiu z płatnościami do ZUS i urzędu skarbowego.

Dostarczyć należy także informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwo umyślne osoby, który będzie kierowała domem, oraz zaświadczenie o jej stanie zdrowia.

Wymagania dla miejsca pobytu

Budynek i jego otoczenie nie może mieć żadnych barier architektonicznych. Kiedy budynek wielokondygnacyjny nie posiada windy, powinien on zapewniać pokoje mieszkalne na parterze. Pokoje takie nie powinny być przeznaczone dla więcej niż trzech osób. Jednoosobowy pokój powinien być nie mniejszy niż 9 m2, a w pokoju dwu- i trzyosobowym powinno przypadać na osobę nie mniej niż 6 m2 powierzchni (odstępstwo od wymaganej powierzchni może wynosić 5 %). Pokój mieszkalny powinien być wyposażony, w łóżko lub tapczan, szafę, stół, krzesła, a także szafkę nocną dla każdej osoby.

Oprócz tego dom powinien posiadać pokój dziennego pobytu służący jako jadalnia, pomieszczenie przeznaczone do prania i suszenia. Jedna łazienka powinna przypadać na nie więcej niż pięć osób, a jedna toaleta na nie więcej niż cztery osoby.

Dom powinien zapewniać co najmniej trzy posiłki dziennie, także dietetyczne, zgodnie ze wskazaniem lekarza. Przerwa pomiędzy posiłkami powinna być nie krótsza niż cztery godziny, a w czasie jej trwania powinien istnieć dostęp do drobnych posiłków i napojów. Posiłki powinny móc być spożywane również w pokoju mieszkalnym. Dom powinien zapewniać różnego rodzaju środki higieniczne i sprzątanie pomieszczeń.

Spełnienie tych wymagań jest niezbędne do otrzymania zezwolenia

Zobacz też: Czego możemy oczekiwać od domu opieki społecznej?

Procedura

Wniosek powinien być złożony do Wojewody, który rozpatruje go z pomocą Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Najpierw sprawdza się go pod względem formalnym. Jeżeli nie spełnia on wymaganych kryteriów, wnioskodawca ma 14 dni na jego uzupełnienie. Jeśli tego nie zrobi wniosek nie będzie rozpatrzony. Następnie w terminie 30 dni od złożenia wniosku przeprowadza się wizytację obiektu, na której bada się czy spełnia on niezbędne warunki. W ciągu 14 dni od wizytacji zostaje wydana decyzja odnośnie wydania, bądź nie wydania zezwolenia. Zezwolenie jest wydawane na czas nieokreślony.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK