| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Kiedy można umieścić osobę chorą psychicznie w domu opieki?

Kiedy można umieścić osobę chorą psychicznie w domu opieki?

Może zaistnieć sytuacja, że osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo nie jest w stanie normalnie funkcjonować, ale jej stan nie jest na tyle poważny aby skierować ją do szpitala psychiatrycznego. Rozwiązaniem może być umieszczenie jej w domu pomocy społecznej.

Przesłanki i procedura

Gdy osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i nie może korzystać z pomocy innych osób, może zostać skierowana do domu pomocy społecznej, chyba że wymaga ona leczenia psychiatrycznego.

Wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie lub upośledzonej w takim domu może złożyć ona sama, jej przedstawiciel ustawowy, lub też kierownik szpitala psychiatrycznego. Składa się go do organu gminy, który decyduje czy osoba będzie umieszczona w domu.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Zobacz też: Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Przymusowe umieszczenie

W sytuacji kiedy zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy nie wyraża zgody na skierowanie go do domu, a brak opieki zagraża jego życiu, sąd opiekuńczy na drodze orzeczenia może zdecydować o umieszczeniu go tam. Tak samo postępuje się gdy zainteresowany nie jest w stanie wyrazić zgody na umieszczenie w domu. Do momentu wydania orzeczenia właściwą opiekę ma obowiązek zapewnić organ gminy o którym była mowa wcześniej. Organ ten po wydaniu orzeczenia decyduje do jakiego typu domu skierować zainteresowanego. Nie wymaga to już złożenia wniosku o skierowanie do domu ani wywiadu środowiskowego.

Gdy skierowana przymusowo do domu opieki osoba jest samotna, wówczas Policja powinna zabezpieczyć jej mienie do czasu ustanowienia kuratora. Kiedy taka osoba wymaga pomocy w prowadzeniu jej spraw, dyrektor domu opieki powinien wystąpić o ustanowienie dla niej kuratora.

Rehabilitacja

W domu pomocy społecznej osoba upośledzona umysłowo może liczyć na rehabilitację leczniczą. Składają się na nią badania lekarskie i specjalistyczna diagnoza, świadczenia terapeutyczne i psychologiczne, zaopatrzenie w odpowiednie leki i przedmioty ortopedyczne. Rehabilitacją kieruje lekarz, w miarę możliwości lekarz psychiatra. Gdy warunki lokalowe lub brak wyposażenia uniemożliwiają rehabilitację, musi być ona zapewniona przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

avatar

2013-05-24 17:49 Zgłoś

akurat miałem podobny przypadek w rodzinie, to było tak, że lekarz rodzinny przyszedł do domu i stwierdził że szpital psychiatryczny jest wskazany, istotne że osoba chora nie jest ubezwłasnowolniona wiec potrzeba jej zgody, i to jest najważniejszy element, jeśli się zgodzi zabierają na leczenie, jeśli nie nie można na siłe, trzeba założyć sprawę o ubezwłasnowolnienie, albo jak pisał poprzednik założyć sprawę sądową o przymusowe leczenie

avatar

2013-05-24 08:36 Zgłoś

Opisywane przez panią zachowanie ojca, to typowe objawy choroby psychicznej (schizofrenia), nie powinny być lekceważone, trzeba jak najszybcjej to leczyć. Radziłbym by pani zgłosiła się do poradni (ośrodek zdrowia) i poinformowała lekarza rodzinnego o zaistniałych sytuacjach. Poprosić lekarza o wizytę do domu, a on wówczas powinien zdecydować o umieszczeniu ojca na oddziale psychiatrycznym. Przepisy się zmieniły to pewnie trudniej będzie to zrobić, tak bez sądu umieścić pani ojca w placówce gdzie leczą takie schorzenia. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, że lekarz pierwszego kontaktu nic w tej sprawie nie zrobi, więc radziłbym złożyć wniosek do sądu rodzinnego o przymusowe leczenie. W ostateczności jeśli pani ojciec nie będzie chciał podejmować leczenia, a stan zdrowia będzie się pogarszał to będzie trzeba złożyć wniosek do sądu rodzinnego o przymusowe umieszczenie ojca w domu opiekuńczym. Jeśli ktoś z państwa ma jakieś pytania to proszę pisać: mietus24@mp3.pl

avatar

2013-05-14 16:34 Zgłoś

Czy Twój tata nadużywa alkoholu? Może będę w stanie coś Ci podpowiedzieć...

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem Infor.pl »