| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Dorabianie do renty bez ograniczeń

Dorabianie do renty bez ograniczeń

Renciści bardzo chętnie korzystają z możliwości podjęcia dodatkowej pracy. Muszą się jednak liczyć z tym, że osiągane przez nich przychody mogą mieć wpływ na zmniejszenie, a nawet zawieszenie prawa do renty. Ograniczeniom tym nie będą podlegać m.in. renty dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz niektóre renty rodzinne.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, przysługującym w razie utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej.

Zawieszenie

Renciści co kwartał muszą śledzić, jaka jest wysokość granicznych kwot przychodu, których przekroczenie powoduje zawieszenie albo zmniejszenie prawa do renty. Zawieszenie prawa renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, powoduje osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Na zmniejszenie wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, wpływa przychód w wysokości przekraczającej 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130 % tego wynagrodzenia.

Bez ograniczeń

Na zawieszenie lub zmniejszenie renty nie wpływają przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Chodzi tu m.in. o przychody uzyskiwane z tytułu:

  1. umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca (o ile nie są wykonywane na rzecz własnego pracodawcy),
  2. praw autorskich i patentowych,
  3. wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej),
  4. honorariów z tytułu działalności twórczej lub artystycznej.

Zobacz serwis: Renty

Zawieszeniu i zmniejszeniu w związku z osiąganiem przychodu nie podlegają:

  1. renty dla inwalidów wojennych,
  2. renty dla inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową,
  3. renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.

Gdy prawo do renty powstało w ciągu roku, przy ustalaniu przychodu, który podlega rozliczeniu, nie uwzględnia się przychodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do świadczenia, nawet jeśli jego wypłata nastąpiła wówczas, gdy prawo do tego świadczenia już przysługiwało.

Propozycje zmian

Projekt nowelizacji ustawy o rentach kapitałowych zmieni zasady obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. Zaproponowano również, aby renciści mieli prawo do dorabiania do renty bez ograniczeń. Resort pracy chce, aby prawo do dorabiania bez groźby utraty świadczenia mieli wszyscy renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, bez względu na termin i sposób przyznania świadczenia. Takie rozwiązanie spowoduje, że więcej osób z niepełnosprawnością będzie pracowało legalnie, a nie w szarej strefie.

Zobacz również: Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK