| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Dorabianie do renty bez ograniczeń

Dorabianie do renty bez ograniczeń

Renciści bardzo chętnie korzystają z możliwości podjęcia dodatkowej pracy. Muszą się jednak liczyć z tym, że osiągane przez nich przychody mogą mieć wpływ na zmniejszenie, a nawet zawieszenie prawa do renty. Ograniczeniom tym nie będą podlegać m.in. renty dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz niektóre renty rodzinne.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, przysługującym w razie utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej.

Zawieszenie

Renciści co kwartał muszą śledzić, jaka jest wysokość granicznych kwot przychodu, których przekroczenie powoduje zawieszenie albo zmniejszenie prawa do renty. Zawieszenie prawa renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, powoduje osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Na zmniejszenie wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, wpływa przychód w wysokości przekraczającej 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130 % tego wynagrodzenia.

Bez ograniczeń

Na zawieszenie lub zmniejszenie renty nie wpływają przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Chodzi tu m.in. o przychody uzyskiwane z tytułu:

  1. umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca (o ile nie są wykonywane na rzecz własnego pracodawcy),
  2. praw autorskich i patentowych,
  3. wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej),
  4. honorariów z tytułu działalności twórczej lub artystycznej.

Zobacz serwis: Renty

Zawieszeniu i zmniejszeniu w związku z osiąganiem przychodu nie podlegają:

  1. renty dla inwalidów wojennych,
  2. renty dla inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową,
  3. renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.

Gdy prawo do renty powstało w ciągu roku, przy ustalaniu przychodu, który podlega rozliczeniu, nie uwzględnia się przychodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do świadczenia, nawet jeśli jego wypłata nastąpiła wówczas, gdy prawo do tego świadczenia już przysługiwało.

Propozycje zmian

Projekt nowelizacji ustawy o rentach kapitałowych zmieni zasady obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. Zaproponowano również, aby renciści mieli prawo do dorabiania do renty bez ograniczeń. Resort pracy chce, aby prawo do dorabiania bez groźby utraty świadczenia mieli wszyscy renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, bez względu na termin i sposób przyznania świadczenia. Takie rozwiązanie spowoduje, że więcej osób z niepełnosprawnością będzie pracowało legalnie, a nie w szarej strefie.

Zobacz również: Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK