| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Własna działalność gospodarcza emeryta

Własna działalność gospodarcza emeryta

Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Własna działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa bądź zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim należy zarejestrować firmę w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł. Kolejny krok, to uzyskanie wpisu do REGON, wraz z którym otrzymujemy numer REGON. Do prowadzenie własnej działalności wymagane jest również otworzenie firmowego konta bankowego.

19.90 złEmerytury - Raporty INFOR - PDF

Nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów. W tym celu należy się zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.

ZUS

Emeryci prowadzący własną działalność gospodarczą są zwolnieni z wszelkich opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym. Jedyne o co muszą zadbać to ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, emeryt zgłasza się jako płatnik składek (druk ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek). Zgłasza również siebie do ubezpieczeń (druk ZUS ZUA - gdy z działalności przystępuje do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowy, lub druk ZUS ZZA, gdy z działalności będzie podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Przychody

Jeżeli przychód emeryta prowadzącego własną firmę (działalność pozarolniczą) osiągnie 130% średniego wynagrodzenia, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone.

Zmniejszenia i zawieszenia prawa do emerytury lub renty nie musi obawiać się ten, kto ma własną firmę i z tego tytułu deklaruje przychód równy minimalnej podstawie obowiązującej wszystkich przedsiębiorców.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Zadaj pytanie: Forum

Aktualizacja: 27.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy jest możliwa własna działalność gospodarcza emeryta?
Czy jest możliwa własna działalność gospodarcza emeryta?

Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem Infor.pl »