| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Własna działalność gospodarcza emeryta

Własna działalność gospodarcza emeryta

Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Własna działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa bądź zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim należy zarejestrować firmę w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł. Kolejny krok, to uzyskanie wpisu do REGON, wraz z którym otrzymujemy numer REGON. Do prowadzenie własnej działalności wymagane jest również otworzenie firmowego konta bankowego.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów. W tym celu należy się zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.

ZUS

Emeryci prowadzący własną działalność gospodarczą są zwolnieni z wszelkich opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym. Jedyne o co muszą zadbać to ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, emeryt zgłasza się jako płatnik składek (druk ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek). Zgłasza również siebie do ubezpieczeń (druk ZUS ZUA - gdy z działalności przystępuje do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowy, lub druk ZUS ZZA, gdy z działalności będzie podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Przychody

Jeżeli przychód emeryta prowadzącego własną firmę (działalność pozarolniczą) osiągnie 130% średniego wynagrodzenia, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone.

Zmniejszenia i zawieszenia prawa do emerytury lub renty nie musi obawiać się ten, kto ma własną firmę i z tego tytułu deklaruje przychód równy minimalnej podstawie obowiązującej wszystkich przedsiębiorców.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Zadaj pytanie: Forum

Aktualizacja: 27.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy jest możliwa własna działalność gospodarcza emeryta?
Czy jest możliwa własna działalność gospodarcza emeryta?

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-09-17 20:16 Zgłoś

Emeryt zakłada firmę,najmuje do pracy powiedzmy dwie osoby i jego praca polega na tym,że siedzi w wygodnym fotelu i patrzy jak najęci pracownicy zarabiają na niego.I za to nasi okupanci każą mu płacić tzw .UB zdrowotne.Za co?Za to ,że siedzi wygodnie i popija colę,piwo,kawę( wstaw dowolne)?"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" tak spiewam w kościele.Dziwię się tylko kapłanom-hierachom ,że zadają się z okupantami i świętuja odzyskanie niepodległości.

avatar

2013-05-21 11:35 Zgłoś

A po co ta druga składka zdrowotna do ZUS ? (261,73 zŁ co miesiac) Jedną pobiera już ZUS z mojej emerytury. Ja nie mam podwójnych (ani lepszych) świadczeń z NFZ !!!! To złodziejstwo !!!!!

avatar

2012-05-30 18:36 Zgłoś

"Jeżeli przychód emeryta prowadzącego własną firmę (działalność pozarolniczą) osiągnie 130% średniego wynagrodzenia, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone." Powyższe jest tylko częściowo prawdziwe, dotyczy bowiem tylko rencistów i emerytów na wcześniejszej emeryturze.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik<br />

Zostań ekspertem Infor.pl »