| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów.

ZUS nie wstrzyma wypłaty emerytury niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została obliczona emerytura powszechna, a więc czy obliczono ją:

  • według dotychczasowych zasad, tj. w myśl art. 53 ust. 3 lub 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
  • w sposób tzw. mieszany - w myśl art. 183 wym. ustawy, a więc częściowo według dotychczasowych , a częściowo według nowych zasad, czy też
  • według nowych zasad, tj. w myśl art. 26 wym. ustawy.

W 2007 r. ubezpieczonej ur. w 1950 r. została przyznana wcześniejsza emerytura pracownicza. Emerytka rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do tej emerytury, a kolejny zawarła od 1 czerwca 2009 r. W lutym 2010 r. emerytka skończyła 60 lat i złożyła wniosek o emeryturę powszechną. Oddział ZUS przyznał emeryturę od ukończenia wieku 60 lat obliczył jej wysokość według nowych zasad, tj. z uwzględnieniem zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonej oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Emerytka nie rozwiązała stosunku pracy zawartego 1 czerwca 2009 r., a więc przed nabyciem prawa do emerytury z tytułu ukończenia wieku 60 lat. ZUS nie wstrzyma wypłaty tej emerytury od 1 października 2011 r., bowiem wystarczające jest rozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przyznaniem emerytury wcześniejszej.

Zakład skoryguje na bieżąco - na wniosek zainteresowanych lub z urzędu, przy okazji rozpatrywania innego wniosku - te sprawy, w których emerytura została przyznana po dniu 31 grudnia 2010 r. i - wobec kontynuowania stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do tej emerytury - nie podjęto jej wypłaty, a wypłacana jest emerytura wcześniejsza.

Stosunek pracy nawiązany przed nabyciem prawa do emerytury z FUS muszą rozwiązać te osoby, które zatrudniły się ponownie po przyznaniu emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

W tym przypadku wystąpi konieczność dwukrotnego rozwiązania stosunku pracy: po raz pierwszy - jako warunek uzyskania emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i po raz drugi - jako warunek wypłaty emerytury z FUS. 

Źródło: www.zus.pl

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »