REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejszy powrót z sanatorium

Oprac. Aleksandra Pajewska
Wcześniejszy powrót z sanatorium/ fot.Fotolia
Wcześniejszy powrót z sanatorium/ fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wcześniejszy powrót z sanatorium, z tzw. leczenia uzdrowiskowego jest możliwy. Skrócenie pobytu w takim miejscu powinno jednak zostać należycie uzasadnione. Czy wcześniejszy powrót z sanatorium może wiązać się z poniesieniem dodatkowych opłat?

W kontekście leczenia uzdrowiskowego ciekawym zagadnieniem jest możliwość skrócenia pobytu lub całkowitej rezygnacji z niego.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Skrócenie pobytu w sanatorium

Warto pamiętać, że pacjenci-kuracjusze, co do zasady, mają prawo zarówno do skrócenia pobytu jak i zrezygnowania z niego. Pobyt może zostać skrócony z ważnych przyczyn. Jako przykład wskazać należy chorobę samego zainteresowanego leczeniem, chorobę (także śmierć) członka rodziny. Co ważne, wcześniejszy powrót z sanatorium może wynikać także z przyczyn niezależnych od pacjenta, leżących po stronie uzdrowiska.

Czy można skrócić lub zrezygnować z pobytu w sanatorium?

Wiek emerytalny 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rezygnacja z pobytu w sanatorium

REKLAMA

Także rezygnację z turnusu w szpitalu uzdrowiskowym należy właściwie uzasadnić. Oddział NFZ uzna rezygnacje za zasadną, gdy będzie ona wynikała z: wypadku losowego, choroby ubezpieczonego lub z braku możliwości wyjazdu, spowodowanej nieuzyskaniem urlopu we wskazanym terminie. Możliwe jest wyznaczenie nowego terminu leczenia sanatoryjnego.

Pacjent, który zrezygnował z pobytu w sanatorium z innej niż wymienione wyżej przyczyny, nie może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska w ciągu roku od daty niewykorzystanego wyjazdu. Zatem decyzję o rezygnacji z leczenia sanatoryjnego warto dokładnie przemyśleć.

Wcześniejszy powrót z sanatorium - opłaty

Leczenie i pobyt ubezpieczonego w szpitalu uzdrowiskowym finansuje NFZ, przekazując środki finansowe za faktycznie zrealizowane leczenie i rzeczywisty czas pobytu. W rezultacie jeżeli pacjent opuści uzdrowisko wcześniej niż ustalono w skierowaniu i skróci czas trwania turnusu, to za resztę niewykorzystanych dni, pozostałych do końca turnusu, nie otrzyma ona wynagrodzenia. Rodzi to skutek w postaci straty finansowej i jeżeli nie zajdą okoliczności losowe uzasadniające konieczność wcześniejszego wyjazdu kuracjusza, to placówka ma prawo wprowadzić regulaminem opłaty, rekompensujące stratę.

Sanatorium może obciążyć kuracjusza do wysokości szkody jeżeli ją poniosło z powodu wcześniejszego wyjazdu kuracjusza.      

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jacek S
    2021-09-20 18:16:56
    Jaka jest podstawa prawna karania kuracjusza za skrócenie pobytu w sanatorium. Mam na myśli np. uciążliwe chrapanie współlokatora w pokoju. Do sanatorium nikt nie jedzie za karę więc o co chodzi?
    1
  • Kuracjusz
    2023-01-15 17:22:57
    Sanatorium LAZUR w Świnoujściu straszy nowoprzybyłych kuracjuszy karą pieniężną zł 100,- za wyjście na spacer poza obiekt sanatorium bez pozwolenia. GŁUPOTA w tym sanatorium sięgnęła zenitu. Będę chciała to wyjdę, nie pytając nikogo o zgodę. To nie więzienie. A jak mi się warunki i oferta w sanatorium nie spodobają albo dostanę niedosoloną zupę, to też wyjadę. A sanatorium za te dni nie dostanie z NFZ zapłaty. Żyjemy póki co w wolnym kraju.
    0
  • Gocha
    2022-10-25 17:53:07
    A co z opłatą za pokój oraz pobraną opłatą klimatyczną. Oczywiście w przypadku choroby, np. covid , gdzie wyjazd jest obowiązkowy???
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

REKLAMA

Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

REKLAMA

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

Infor.pl: Byłym policjantom chyba nie podobają się rządowe zachęty powrotu do służby

Rząd proponuje nowelizację ustawy o Policji. Jej celem jest zachęcenie do powrotu do służby byłym policjantem. Ci odnieśli się do propozycji w internetowych komentarzach. W większości internauci wyrażają negatywne opinie.

REKLAMA