| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Jak otrzymać receptę we Francji?

Jak otrzymać receptę we Francji?

Aby uzyskać receptę we Francji należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné). O refundację poniesionych kosztów można ubiegać się zarówno we francuskiej kasie chorych, jak i po powrocie do kraju we właściwym oddziale NFZ.

Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przysługują świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. W każdym przypadku lekarz, który udziela pomocy stwierdza czy dane świadczenie jest niezbędne. Bierze się tu pod uwagę charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w danym państwie członkowskim.

Jak otrzymać receptę?

Aby uzyskać receptę należy udać się z kserokopią EKUZ do lekarza, który ma zawartą umowę z francuskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego (conventionné).

Leczenie specjalistyczne we Francji nie wymaga skierowania lekarza ogólnego.

Zarówno od udzielającego świadczeń lekarza, jak i w aptece pacjent otrzymuje dokument Feuille de Soins/ Feuille de Soins de Bucco Dentaire. Z opakowań lekarstw należy odkleić vignettes (małe, białe lub niebieskie nalepki z ceną) i przykleić je w wyznaczonych miejscach Feuille de Soins otrzymanego od farmaceuty, a następnie podpisać Feuille de Soins.

Zwrot kosztów

O zwrot kosztów związanych z zakupem leków można starać się we Francji, jak i po powrocie do Polski. Należy jednak pamiętać, iż przy zakupie leków należy opłacić pełne koszty.

Lokalna kasa chorych Caisse Primaire D'Assurance Maladie (C.P.A.M.) zwraca 100 % ceny leków niezbędnych (z białą nalepką vignette i symbolem przekreślonego prostokąta), 65 % ceny innych leków z białą vignette, 35 % ceny leków z niebieską vignette i 15 % dla leków z pomarańczową vignette. Środki opatrunkowe są refundowane według niższych stawek procentowych. Za każde opakowanie leku zostanie odliczone od zwrotu 0,50 EUR.

Aby otrzymać refundację, należy zwrócić się do francuskiej kasy chorych, w okręgu której zostały udzielone świadczenia. Kasa dokonuje refundacji zwykle w ciągu ok. 2 miesięcy.

Po powrocie do Polski można złożyć wyżej wymienione dokumenty w oddziale NFZ. Do wniosku o zwrot kosztów trzeba załączyć oryginały Feuille de Soins i recept.

Świadczenia medyczne na zasadach koordynacji dostępne są także w departamentach zamorskich: Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion.

Zadaj pytanie: Forum

Gdzie uzyskać niezbędne informacje?

W kraju szczegółowe informacji udziela Narodowy Fundusz Zdrowia.

We Francji informacje można uzyskać w kasach chorych (C.P.A.M. ), bądź w instytucji łącznikowej:

Centre des Liaisons Européennes et Internationales de Sécurité Sociale (C.L.E.I.S.S.) 11, rue de la tour des Dames

75436 Paris cedex 09, France

Tel. : 0033 14 526 33 41,

Fax : 0033 14 995 06 50

www.cleiss.fr 

Zobacz również serwis: Leki refundowane

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »