| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Pogrzeb na koszt Skarbu Państwa

Pogrzeb na koszt Skarbu Państwa

Czy rodzina zawsze zobowiązana jest do ponoszenia kosztów pochówku? Zgodnie z art. 922 § Kodeksu cywilnego do długów spadkowych należą także m.in. koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku. Ogólnie sprawę ujmując odpowiedzialność za długi spadkowe ponosi spadkobierca, a chroni go przed tą odpowiedzialnością oświadczenie o odrzuceniu spadku oraz do pewnego stopnia oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Skarb Państwa nie zostawia jednak rodzin zmarłych zupełnie samych w kwestii pogrzebu, gdyż wypłaca tzw. zasiłek pogrzebowy, obecnie w kwocie 4.000 złotych, co pokrywa koszty standardowego pochówku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 w zw. z art. 44 ustawy z dnia 12 marca  2004 roku o pomocy społecznej do zadań własnych gminy należy sprawianie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym. Sprawianie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego, a zgodnie z art. 96 ust. 3 tej ustawy w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poniesione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy.

Zobacz serwis: Gmina

Gmina więc pochowa zmarłego, którego nie pochowała rodzina (niezależnie od statusu materialnego tej rodziny), ustali, czy przysługiwał po nim zasiłek pogrzebowy i zażąda jego zapłaty do wysokości udokumentowanych kosztów pochówku, a jeśli nie, wystąpi z roszczeniami do zwrot tych kosztów z masy spadkowej. Zatem rodzina nie ma obowiązku dokonania pochówku, ale w przypadku, gdy po zmarłym nie przysługuje zasiłek pogrzebowy, musi się liczyć z roszczeniami do masy spadkowej z tego tytułu zgłaszanymi przez gminę, która zleciła dokonanie pochówku.

Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy

Aleksandra Dalecka, adwokat

Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »