| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Dziennikarz nie trafi do więzienia za tekst

Dziennikarz nie trafi do więzienia za tekst

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu Karnego zakłada zmiany dotyczące przestępstwa zniesławienia oraz rozpowszechniania informacji ze śledztwa. Jeśli rząd i Sejm go poprą dziennikarze unikną odpowiedzialności karnej z tekst.

Dziennikarz, który w sowich tekstach pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W zakresie nowelizacji art. 212 kodeksu karnego proponuje się wprowadzenie rozwiązań prawnych pozostających w zgodzie z gwarantowaną przez Konstytucję wolnością wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji a także rezygnację z typu kwalifikowanego przestępstwa zniesławienia, popełnionego za pomocą środków masowego komunikowania (uchylenie art. 212 § 2 k.k.).

Oznacza to, że dziennikarz nie trafi do więzienia za napisany tekst. Taka zmiana może zostać pozytywnie odebrana przez międzynarodowe i krajowe organizacje zajmujące się problematyką obrony praw człowieka oraz zmniejszyć ilość skutecznych skarg kierowanych przeciwko Polsce w związku z możliwością ograniczenia swobody wypowiedzi.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dziennikarz, który bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Projekt nowelizacji zakłada racjonalne zawężenie kryminalizacji zachowań z art. 241 § 1 kodeksu karnego, stanowiącego przestępstwo bezprawnego publicznego rozpowszechnienia wiadomości z postępowania przygotowawczego, do tych wypadków, w których z zachowaniem sprawcy wiąże się określony naganny skutek, w postaci niebezpieczeństwa istotnego utrudnienia postępowania karnego lub narażenia na szkodę prawnie chronionego interesu uczestnika tego postępowania.

Jeśli ujawnienie informacji nie utrudni postępowania i nie narazi na szkodę interesu uczestnika postępowania, dziennikarz nie będzie skazywany na karę więzienia.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli ujawnienie informacji nie utrudni postępowania i nie narazi na szkodę interesu uczestnika postępowania, dziennikarz nie będzie skazywany na karę więzienia.
Jeśli ujawnienie informacji nie utrudni postępowania i nie narazi na szkodę interesu uczestnika postępowania, dziennikarz nie będzie skazywany na karę więzienia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK