| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Kiedy obywatel może być podsłuchiwany?

Kiedy obywatel może być podsłuchiwany?

11 czerwca 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która rozszerza zakres sądowej kontroli nad stosowaniem podsłuchów. Wraz ze złożeniem wniosku o zgodę na założenie podsłuchu niezbędne będzie załączenie materiałów uzasadniających taką potrzebę.

Znowelizowane przepisy kodeksu postępowania karnego, które wejdą w życie 11 czerwca 2011 roku, przewidują, że w wypadkach niecierpiących zwłoki kontrolę i utrwalanie rozmów telefonicznych może zarządzić prokurator. Ma obowiązek zwrócić się do sądu, w terminie 3 dni, o zatwierdzenie postanowienia.

Postanowienie sądu o zatwierdzenie założenia podsłuchu powinno zostać wydane na posiedzeniu bez udziału stron, w terminie 5 dni. Jeżeli jednak postanowienie nie zostanie zatwierdzone, wówczas sąd zarządza zniszczenie wszystkich utrwalonych zapisów. Jeżeli postanowienie zostanie zaskarżone, wstrzymane jest jego wykonanie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że kontrola i utrwalanie treści rozmów telefonicznych, możliwa jest tylko w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, których katalog wskazany jest wprost w kodeksie postępowania karnego. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.: zabójstwo, handel ludźmi, uprowadzenie osoby, wymuszanie okupu, zamach na niepodległość lub integralność państwa czy łapownictwo i płatna protekcja.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, wykorzystanie dowodu uzyskanego podczas kontroli i utrwalania treści rozmów telefonicznych jest dopuszczalne wyłącznie w postępowaniu karnym w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Oznacza to, że taki dowód nie będzie mógł zostać użyty, np. w postępowaniu cywilnym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego rozwiązała również problem wykorzystania dowodów z podsłuchu, przy użyciu którego wykryte zostało popełnienie przestępstwa przez inną osobę.

Zgodnie z treścią art.237a: Jeżeli w wyniku kontroli uzyskano dowód popełnienia przestępstwa:

1. popełnionego przez osobę, wobec której kontrola była stosowana, innego niż objęte zarządzeniem kontroli (osoba popełniła inne przestępstwo niż to, o które była podejrzewana);
2. popełnionego przez inną osobę,

prokurator w czasie trwania kontroli albo nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia jej zakończenia może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na jego wykorzystanie w postępowaniu karnym.

W takiej sytuacji sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni na posiedzeniu, bez udziału stron.

Po zakończeniu kontroli prokurator wnosi o zniszczenie utrwalonych zapisów, w tej części, w jakiej nie maja znaczenia dla postępowania karnego.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »