| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Odtworzenie zaginionych akt

Odtworzenie zaginionych akt

Akta sądowe mogą ulec zniszczeniu lub mogą zaginąć. Takie przypadki zdarzają się podczas pożarów, powodzi, trzęsień ziemi. Akta mogą tez zginąć w trakcie przeprowadzki sądu czy wysyłania akt z jednego sądu do drugiego.  

Odtworzenie zaginionych lub zniszczonych akt jest bardzo ważne. Jeżeli akta uległy zniszczeniu w czasie trwania procesu wtedy odtworzenie akt jest niezbędne. Inaczej bowiem sąd nie może wydać wyroku w sprawie.

Natomiast jeżeli akta zaginęły po zakończeniu procesu wtedy trzeba je odtworzyć, gdyż strona może wnosić o wznowienie postępowania, wnieść kasację.

Kto odtwarza?

W zależności od tego na jakim etapie postępowania zaginęły akta odtwarza je inny organ. Jeżeli akta zaginęły w postępowaniu przygotowawczym wtedy odpowiedzialnym za ich odtworzenie jest prokurator prowadzący postępowanie.

Jeżeli akta zaginęły przed zakończeniem postępowania, wtedy ich odtworzenie spoczywa na sądzie, w którym sprawa ostatnio się toczyła.

Natomiast gdy zaginęły akta sprawy prawomocnie zakończonej wtedy, co do zasady akta odtwarza sąd, który prowadził sprawę w pierwszej instancji.

Zobacz: Kto i kiedy odpowiada za przygotowanie?

Przebieg postępowania

W celu odtworzenia akt przeprowadzane jest postępowanie. W toku tego postępowania prezes sądu wzywa strony postępowania oraz inne osoby mające dokumenty do stawiennictwa w sądzie. Osoby te muszą przedstawić posiadane dokumenty. Z dokumentów tych sporządza się odpisy, natomiast oryginały zwraca się osobom, do których należą.

Gdyby jakaś osoba nie chciała doręczyć posiadanych przez siebie pism wtedy sąd może nakazać ich przymusowe odebranie

W spawie o odtworzenie akt sąd przeprowadza dowody. Przesłuchuje strony i inne osoby biorące udział w sprawie, kontroluje rejestry karne, korzysta z notatek protokolantów, prokuratorów oraz pełnomocników procesowych.

Postanowienie

Postępowanie w sprawie odtworzenia akt kończy postanowienie, a nie wyrok. Na postanowienie to służy zażalenie. W postanowieniu tym sąd stwierdza, czy akta można odtworzyć czy też nie. Jeżeli sąd stwierdza, że akta można odtworzyć ustala jednocześnie zakres odtworzenia

Może się zdarzyć, że nie da rady odtworzyć akt sprawy prawomocnie nie zakończonej. W takim wypadku należy przeprowadzić w wymaganym zakresie ponownie postępowanie dowodowe.

Postępowanie w sprawie odtworzenia akt reguluje kodeks postępowania karnego.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli akta zaginęły przed zakończeniem postępowania, wtedy ich odtworzenie spoczywa na sądzie, w którym sprawa ostatnio się toczyła.
Jeżeli akta zaginęły przed zakończeniem postępowania, wtedy ich odtworzenie spoczywa na sądzie, w którym sprawa ostatnio się toczyła.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK