| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Rowerzysta będzie miał więcej praw na drodze

Rowerzysta będzie miał więcej praw na drodze

Rowerzysta będzie mógł pojechać po chodniku w razie złych warunków atmosferycznych. Otrzymają również szereg innych uprawnień, które mają sprawić, że będą bardziej widoczni i bezpieczni na drodze.

Jeżeli na drodze będą panowały złe warunki atmosferyczne (ulewny deszcz, śnieg lub lód na drodze, mgła), rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik.

Obecnie jeżdżenie po chodniku jest możliwe tylko w dwóch przypadkach:
1. gdy osoba opiekuje się dzieckiem do lat 10;
2. gdy chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości i jest on obok drogi , po której samochody mogą jeździć szybciej niż 50 km/h.

Udogodnieniem dla rowerzystów będą również zmiany w infrastrukturze. Na jezdniach powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów.

Co więcej, na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną powstaną śluzy rowerowe. Będą to wyznaczone części jezdni na wlocie skrzyżowania przeznaczone do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa. Rowerzyści będą mogli z nich skorzystać przede wszystkim po to, by zająć lewy pas ruchu przed samochodami.

Kierowcy samochodów skręcający w drogę poprzeczną, będą musieli ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów lub innej części drogi. W praktyce oznacza to, że rowerzysta będzie miał pierwszeństwo w zasadzie w każdej sytuacji.

Rowerzyści będą mogli również wyprzedzać samochody z prawej strony, gdy te będą np. wolno poruszać się w korku. Ponadto, będą mogli zająć środkowy pas na rondzie, a nie tak jak dotychczas – tylko prawy.

Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość jeżdżenia na rowerach obok siebie, a nie tylko w kolumnie. Oczywiście, nie może to utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego ani zagrażać bezpieczeństwu na drodze.

Dziecko będzie mogło być przewożone w specjalnych przyczepkach ciągniętych za rowerem.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza również definicję wózka rowerowego. Jest to pojazd o szerokości powyżej 90 cm, przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem.

Wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK