| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Cyberprzemoc a odpowiedzialność prawna

Cyberprzemoc a odpowiedzialność prawna

W wirtualnym świecie jesteśmy narażeni na coraz więcej niebezpieczeństw. Obrona przed nimi nie należy do łatwych zadań. Czym jest cyberprzemoc? Jakie narzędzia prawne umożliwiają ochronę przed nią? Czy w ogóle przewidziana jest jakakolwiek odpowiedzialność prawna za popełnienie takiego czynu?

Czego można się domagać w związku z wyrządzoną szkodą na mocy Kodeksu cywilnego?

Internet stwarza możliwość ukrywania swoich personaliów. Aby móc dochodzić jakichkolwiek roszczeń z tytułu doznanej aktem cyberprzemocy krzywdy należy ustalić sprawcę takiego czynu. Jeżeli uda się tego dokonać, to przede wszystkim można żądać zaniechania działań skutkujących naruszeniem dóbr osobistych. W tym przypadku ma znaczenie interwencja np. administratora sieci. W sytuacji naruszenia zasad korzystania z danego portalu można zablokować użytkownika, który narusza regulamin oraz usuwać np. wpisy na forum obrażające daną osobę (grupy społeczne) bądź stanowiące inne przejawy dyskryminacji. Poza tym pokrzywdzony może żądać usunięcia skutków naruszenia, w szczególności złożenia oświadczenia w odpowiedniej treści oraz formie. Może to nastąpić przez sprostowanie nieprawdziwych informacji bądź przeprosiny.

Odszkodowanie, zadośćuczynienie, odpowiednia suma na cel społeczny

Łącznie z roszczeniami, o których była mowa, pokrzywdzony może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienie bądź wpłacenia odpowiedniej sumy na cel społeczny. W tym miejscu znowu pojawia się problem ustalenia sprawcy. Kiedy poznamy jego personalia, możemy wkroczyć na drogę sądową i dochodzić rekompensaty pieniężnej, o ile doszło do cyberprzemocy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna

Kodeks karny, Kodeks cywilny

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK