| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie są obowiązki narciarzy na stoku?

Jakie są obowiązki narciarzy na stoku?

Tegoroczna zima nie rozpieszcza narciarzy. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy białego szaleństwa mogą rekompensować sobie słabe warunki jazdy łamiąc przepisy określające obowiązki narciarzy na stokach i nartostradach. Jakie to obowiązki i co grozi narciarzom za ich nieprzestrzeganie?

Nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich weszła w życie 31 grudnia 2011 r. Ustanawia ona wiele obowiązków na narciarzy i snowboardzistów.

Jazda w kasku

Każda osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, która nie ukończyła 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego. Kask ten powinien być konstrukcyjnie przeznaczony do jazdy na nartach lub snowboardzie.

Osoba odpowiedzialna za dzieci lub młodzież, sprawująca nad nimi opiekę lub nadzór (np. rodzic, nauczyciel czy opiekun wyjazdu), która dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez swoich podopiecznych, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny. Kara grzywny dla opiekuna może wynosić od 20 zł do 5 tys. zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu wystawionego przez policjanta, sprawa taka trafi do sądu.

Zobacz: Przygotowanie stoku do sezonu narciarskiego – obowiązki przedsiębiorcy

Jazda pod wpływem

Zakazane jest szusowanie po stokach i nartostradach pod wpływem alkoholu lub pod wpływem innych środków odurzających. Zarządzający zorganizowanego terenu narciarskiego lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Jeśli narciarz nie zechce posłuchać zarządcy, ma on prawo wezwać policję.

Jeżeli jednak narciarz wprawi się w stan nietrzeźwości już na stoku i uprawia na nim narciarstwo lub snowboarding podlega karze grzywny nawet do 5 tys. zł. Dotyczy to zarówno osób, które spożywały alkohol jak i pozostających pod wpływem innych środków odurzających.

Policja może sprawdzić trzeźwość w każdej chwili, a nie tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku.

Pozostałe zasady

Osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na stokach i nartostradach obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. W szczególności powinny one zapoznać się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegać, stosować się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego na zorganizowanym terenie narciarskim oraz zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Oprócz tych obowiązków narciarze powinni użytkować sprawny technicznie sprzęt narciarski i snowboardowy odpowiedni do rodzaju podejmowanej aktywności, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia, jak również bezzwłocznie informować ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK