| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Poręczenie osoby godnej zaufania

Poręczenie osoby godnej zaufania

Kodeks postępowania karnego ustanawia możliwość poręczenia za podejrzanego/oskarżonego udzielanego przez tzw. osobę godną zaufania, który może być połączony z dozorem stosowanym wobec tegoż podejrzanego/oskarżonego. Kto może być osobą godną zaufania?

Zgodnie z powyższą uwagą, istnieje w polskiej procedurze karnej środek zapobiegawczy, (co bardzo ważne – o charakterze nieizolacyjnym) polegający na tym, iż tzw. osoba godna zaufania poręczy wobec organów ścigania (lub wobec sądu) za to, że podejrzany/oskarżony będą wypełniać swoje obowiązki procesowe (w tym stawiać się na każde wezwanie tych podmiotów) a nadto, iż nie będą w żaden sposób utrudniać prowadzonego postępowania. W tym celu prokuratura lub sąd mogą dodatkowo (niejako dla wzmocnienia owego poręczenia) zarządzić również obowiązek dozoru wobec podejrzanego/oskarżonego.

Kogo uważa się za osobę godną zaufania?

Należy wskazać, iż ustawodawca nie określił jednoznacznie kogo można uznać za osobę godną zaufania. Wydaje się, iż całą pewnością musi to być osoba ciesząca się w opinii społeczności zaufaniem, taka, której nie można zarzucić postępowania sprzecznego z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Przykładowo może być to rektor uczelni, dziekan uczelni, biskup, profesor, znany lekarz etc.

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Z czynności udzielenia poręczenia spisuje się protokół, w którym poręczający oświadcza o przejęciu swoich obowiązków do wykonania, potwierdza to, iż wie jakie zarzuty są stawiane podejrzanemu/oskarżonemu oraz informowany jest o negatywnych skutkach negatywnych zachowań podejrzanego/oskarżonego.

Udzielenie poręczenia przez osobę godną zaufania ma duże psychologiczne znaczenie, może również ukazywać pozytywnie osobowość lub pozycję społeczną podejrzanego/oskarżonego (taką, że dana osoba ryzykując swoim dobrym imieniem za nią poręcza). Zgodnie z tym co było już przedstawione, jego najistotniejszą rolą jest to, że jeśli jako środek zapobiegawczy spełnia swoją funkcję to nie ma powodów do stosowania wobec oskarżonego surowszych środków (takich jak areszt).

Zobacz serwis: Prawo karne

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba godna zaufania to taka, której nie można zarzucić postępowania sprzecznego z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Osoba godna zaufania to taka, której nie można zarzucić postępowania sprzecznego z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK