| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.

Właściciele zmianę pozycji ciała zwierząt domowych, mają obowiązek zapewnić zwierzęciu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną. Obowiązani są również zapewnić odpowiednią karmę oraz stały dostęp do wody.

Ustawa zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi przez czas dłuższy niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu przy czym długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Pewne obowiązki zostały też narzucone na osoby trzecie. Osoba bowiem, która napotka porzuconego psa lub kota w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję. Należy podkreślić jednak, że wspomniany obowiązek nie jest opatrzony żadną sankcją, w związku z czym należy go traktować raczej w kategoriach moralnych.

Polecamy serwis: Ciekawostki

Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje przepisy karne w związku z łamaniem zakazów w niej zawartych. Za zabijanie oraz znęcanie się nad zwierzętami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeśli sprawca wymienionych czynów działa ze szczególnym okrucieństwem, grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku skazania za wyżej wymienione przestępstwa, sąd orzeka również przepadek zwierzęcia, jeśli sprawca jest jego właścicielem. Sąd może orzec, a przypadku dokonania tychże przestępstw ze szczególnym okrucieństwem ma obowiązek orzec zakaz posiadania zwierząt od roku do 10 lat. Obecne przepisy przewidują również możliwość nałożenia na sprawców tychże przestępstw nawiązki w wysokości od 500 zł do 100 000 zł. Od stycznia 2012 roku, wysokość nawiązki została znacznie zwiększona. Do końca 2011 roku, wynosiła bowiem od 25 zł do 2 500 zł. Pieniądze te muszą zostać przekazane na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

Postawa prawna:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz.U. z 1997 r. nr 111, poz 724 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK