| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Co to jest sprawstwo, współsprawstwo i sprawstwo kierownicze?

Co to jest sprawstwo, współsprawstwo i sprawstwo kierownicze?

Polski kodeks karny przewiduje karę nie tylko za sprawstwo ale również za współsprawstwo i sprawstwo kierownicze.

Sprawstwo oznacza, iż dany człowiek osobiście dokonuje czynu zabronionego art. 18 § 1 Kodeksu karnego określa zwykłe sprawstwo nazywane inaczej jednosprawstwem. Współsprawstwo oznacza, iż dany człowiek dokonuje czynu zabronionego wspólnie z innymi osobami.

Mogą to być dwie osoby lub też większa ilość osób ( np. w przypadku tzw. linczu). Osoby te działają wspólnie i w porozumieniu, co nie oznacza, iż robią to samo i to jednocześnie. Po prostu działanie tych osób jego poszczególne elementy tworzą całość – czyli czyn karalny.

Sprawstwo kierownicze to kierowanie wykonaniem czynu zabronionego. W odniesieniu do powyższego przykładu ,,linczu'' będzie to osoba, która zwołała osoby w tym celu, nawoływała do tego czynu i kierowała tymi osobami w sferze ich działania - w rezultacie doprowadzając do śmierci ofiary linczu.

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Tagi

czyn, kara

Zdjęcia

Sprawstwo kierownicze to kierowanie wykonaniem czynu zabronionego.
Sprawstwo kierownicze to kierowanie wykonaniem czynu zabronionego.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK