| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czy rozkaz przełożonego wyłącza winę?

Czy rozkaz przełożonego wyłącza winę?

Czy żołnierz musi wykonać każdy rozkaz przełożonego? Co w wypadku, gdy przełożony wydaje rozkaz będący w sprzeczności z prawem?

Jeśli odniesiemy się do dyscypliny wojskowej, gdzie jest obligatoryjny obowiązek wykonywania rozkazów przełożonych, a niezastosowanie się do rozkazu skutkuje surowymi karami - podkreśleniu wymaga, fakt , iż polskie prawo karne przyjmuje koncepcję umiarkowanego posłuszeństwa tzn. żołnierz wykonujący rozkaz , którego wykonanie rodzi przestępstwo nie popełnia przestępstwa, o ile nie wykonuje rozkazu z umyślnym zamiarem popełnia przestępstwa np. strzela do obiektu cywilnego wiedząc, iż w obiekcie zamiast żołnierzy wroga znajduje się ludność cywilna.

Zobacz: Jakie kary może nałożyć Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych?

Odrębną sytuację w praktyce stanowią polecenia przełożonych w administracji państwowej. Za przestępstwo dokonane na polecenie przełożonego osoba odpowie na normalnych zasadach. Okolicznością łagodzącą może być fakt , iż wykonanie tego polecenia było spowodowane wykorzystaniem podległości przez przełożonego i obawą utraty pracy przez pracownika.

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polecenie przełożonego w administracji państwowej nie zwalnia z odpowiedzialności.
Polecenie przełożonego w administracji państwowej nie zwalnia z odpowiedzialności.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK