| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Udzielenie pomocy Policji lub Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega tak jak w przypadku asysty na zapewnieniu mu bezpieczeństwa osobistego a także dostępu do miejsca wykonywania tych czynności i zapewnienia porządku w tym miejscu.
Policja czy też Straż Graniczna, udzielając pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, zapewnia bezpieczeństwo również innym uczestnikom postępowania, mając w szczególności na względzie poszanowanie godności osób biorących udział w tych czynnościach.
Również sposób wezwania Policji lub Straży Granicznej do udzielenia pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych jest identyczny jak przy asyście a mianowicie organ proszony o pomoc udziela jej po otrzymaniu, co najmniej 7 dni przed terminem czynności, pisemnego wezwania a także odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika, na podstawie którego egzekucja jest prowadzona.

W nagłych przypadkach, zwłaszcza, gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie pomocy następuje również na ustne wezwanie komornika. W sytuacji tej Policja lub Straż Graniczna, nie wstrzymując udzielenia pomocy żąda jednak okazania tytułu wykonawczego, na którego podstawie egzekucja jest prowadzona, a także żąda nadesłania po zakończeniu czynności egzekucyjnych odpisu tytułu wykonawczego sporządzonego przez komornika i potwierdzenia wezwania na piśmie.
Funkcjonariusz udzielający pomocy zawsze wyjaśnia, czy komornik jest uprawniony do prowadzenia egzekucji. W tym celu może on żądać okazania właściwego dokumentu, a zwłaszcza legitymacji służbowej.

Z przebiegu czynności asysty czy też udzielenia pomocy funkcjonariusz zawsze musi sporządzić notatkę urzędową, zawierającą określenie terminu, miejsca i rodzaju prowadzonej egzekucji, imię i nazwisko osoby, przeciwko której egzekucja była skierowana, imię i nazwisko komornika, oraz opis czynności wykonanych w ramach udzielonej pomocy czy też asystowania. Notatkę funkcjonariusz przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu

I chociaż po przeczytaniu tego tekstu wydawać się może, że asysta i pomoc to jedno i to samo to jednak są to odrębne pojęcia pomimo iż tryb udzielania pomocy i asysty jest jednakowy. Różnica tkwi bowiem w miejscu wykonywania czynności

  • asysta bowiem udzielana jest w obrębie budynków zajmowanych odpowiednio przez Policję lub Straż Graniczną
  • pomoc może być udzielana w każdym innym miejscu

Zobacz serwis: Więziennictwo

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu m.in. bezpieczeństwa osobistego.
Asystowanie Policji czy też Straży Granicznej komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych polega na zapewnieniu mu m.in. bezpieczeństwa osobistego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK