| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Jak złożyć wniosek o obrońcę z urzędu?

Jak złożyć wniosek o obrońcę z urzędu?

Osoba ubiegająca się o przyznanie obrońcy z urzędu musi złożyć odpowiedni wniosek do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Bardzo ważne jest również, aby w tym wniosku udowodniła, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony ze względu na swoją trudną sytuację rodzinną i majątkową.

Wniosek o przyznanie obrońcy z urzędu składa się do prezesa sądu właściwego dla rozpoznania sprawy.

Wniosek oskarżonego o wyznaczanie obrońcy z urzędu powinien zawierać:
1. oznaczenie pisma: wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu,
2. imię, nazwisko i adres wnioskodawcy,
3. prezesa sądu do którego jest kierowany wniosek,
4. wskazanie przeciwko komu toczy się postępowanie,
5. sygnaturę akt sprawy,
6. uzasadnienie trudnej sytuacji materialnej wnioskodawcy,
7. datę i podpis,
8. załączniki.

We wniosku o ustanowienie obrońcy z urzędu należy wykazać, że poniesienie kosztów obrońcy z wyboru powodowałoby uszczerbek dla utrzymania danej osoby lub jej rodziny. Ustawa wymaga należytego wykazania tych okoliczności - we wniosku trzeba dokładnie przedstawić swoją sytuację majątkowo-osobistą i wykazać, że poniesienie kosztów obrony przekracza możliwości domowego budżetu. Do wniosku należy załączyć dokumenty uwiarygodniające złą sytuacją materialną np. zaświadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy, zaświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym z Urzędu Miasta.

Zobacz: Adwokatura

W sprawie przyznania obrońcy z urzędu prezes sądu wydaje zarządzenie, w którym wskazuje kto ma pełnić funkcję obrońcy z urzędu.

Zobacz również: Prawo karne

Wyznaczenie obrońcy z urzędu nakłada na obrońcę obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Jeżeli jednak czynności należy dokonać poza siedzibą lub miejscem zamieszkania obrońcy z urzędu, prezes sądu, przed którym ma być dokonana czynność, a w postępowaniu przygotowawczym prezes sądu rejonowego miejsca czynności, na uzasadniony wniosek dotychczasowego obrońcy może wyznaczyć dla dokonania tej czynności innego obrońcę spośród miejscowych adwokatów.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK