| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Kiedy i jak ustanowić obrońcę?

Kiedy i jak ustanowić obrońcę?

Zarówno podejrzany, jak i oskarżony mają prawo ustanowić swojego obrońcę. W niektórych wypadkach będzie to konieczne. Kiedy i w jaki sposób można ustanowić obrońcę?

Prawo do obrony jest jedną z fundamentalnych zasad postępowania karnego. Zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania karnego oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy.

Zobacz również: Jakie są prawa obywatela w postępowaniu karnym?

Ustanowienie obrońcy w postępowaniu karnym następuje poprzez udzielenie upoważnienia określonemu adwokatowi do występowania w obronie oskarżonego (lub podejrzanego). Co do zasady obrońcę ustanawia osobiście sam zainteresowany. Niemniej jednak w pewnych sytuacjach może tego dokonać na jego rzecz inna osoba.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 Kodeksu postępowania karnego jeżeli oskarżony jest pozbawiony wolności, obrońcę może ustanowić inna osoba, o czym jednak musi niezwłocznie zawiadomić oskarżonego. Należy jednak pamiętać, iż jest to wyjątkowa sytuacja i dotyczy jedynie wypadków, w których podejrzany (oskarżony) został tymczasowo pozbawiony wolności. Rozwiązanie takie ma jednak charakter tymczasowy, do czasu ustanowienia obrońcy przez oskarżonego (podejrzanego).

X został zatrzymany za dokonanie rozboju i tymczasowo aresztowany. W takiej sytuacji obrońcę dla X może ustanowić inna osoba, np. jego przyjaciel.

Innym przypadkiem jest ustanowienie obrońcy dla nieletniego, co może uczynić, zgodnie z art. 76 Kodeksu postępowania karnego, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą nieletni pozostaje. 

Zobacz również: Czy adwokat z urzędu może wypowiedzieć pełnomocnictwo?

W pewnych kategoriach spraw ustanowienie obrońcy będzie konieczne. Chodzi o sytuacje, które ze względu na „kaliber” sprawy, właściwości oskarżonego, a także stopień skomplikowania wymagają, by strona była reprezentowana przez profesjonalnego obrońcę. Chodzi zatem o sytuacje, w których oskarżony jest nieletni, jak również wtedy, gdy jest głuchy, niemy, niewidomy lub zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jego poczytalności (art. 79 ust. 1 Kodeksu postępowania karnego).

Podobnie będzie w sytuacji, jeżeli sprawa toczy się przed sądem okręgowym jako sądem I instancji i dotyczy przestępstwa zbrodni lub też oskarżony jest pozbawiony wolności. W takich sytuacjach jeżeli oskarżony nie ustanowi obrońcy, wyznaczy mu go sąd z urzędu.

Ze zbrodnią mamy do czynienia jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą nie niższa niż 3 lata pozbawienia wolności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »