| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Warunkowy dozór Policji

Warunkowy dozór Policji

Warunkowy dozór Policji polega na ograniczaniu swobody oskarżonego po to, żeby był on do stałej dyspozycji sądu lub prokuratora. Środek ten stosuje się głównie po to, aby odizolować sprawcę przestępstwa od pokrzywdzonych członków rodziny.

Warunkowy dozór Policji funkcjonuje od 2005 r. , gdzie został uregulowany w art. 14 ustawy z dnia 20 listopada 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a od 2010 r. widnieje w art. 275 § 3 Kodeksu postępowania karnego.

Kiedy stosuje się warunkowy dozór?

Sąd lub prokurator może orzec warunkowy dozór Policji wobec sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny albo innej osoby zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

Pierwotnie zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie środek ten mógł zastosować jedynie sąd. W obecnym kształcie uprawnienie takie przysługuje także prokuratorowi w postępowaniu przygotowawczym. Ma to ogromne znaczenie dla pokrzywdzonych przez sprawcę przemocy w rodzinie. Policja może zatrzymać sprawcę przemocy w rodzinie na ustawowy czas 48 godzin, zatem to prokurator jest w stanie szybko podjąć odpowiednie kroki w celu odseparowania podejrzanego od ofiary.

Warunkowy dozór Policji jest środkiem zapobiegawczym w polskim procesie karnym. Stosuje się go w miejsce tymczasowego aresztowania. Jest nazywany warunkowym, ponieważ jego zastosowanie uzależnione jest od opuszczenia w wyznaczonym terminie przez podejrzanego lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Ponadto podejrzany musi określić miejsce swojego pobytu.

Zobacz również: Środki zapobiegawcze

Omawiany środek zapobiegawczy stosuje się w razie obawy matactwa lub dopuszczenia się przez oskarżonego kolejnego przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu na szkodę pokrzywdzonego.

Obowiązki oskarżonego/podejrzanego

Oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora o zastosowaniu wobec niego tego środka.

Przy zastosowaniu warunkowego dozoru Policji na sprawcę przestępstwa może zostać nałożony obowiązek powstrzymywania się od wszelkich kontaktów z pokrzywdzonym. Chodzi tu nie tylko o kontakty osobiste, ale również o prowadzenie korespondencji adresowanej do pokrzywdzonego, wysyłanie smsów, telefonowanie, wysyłanie e-maili.

Zobacz serwis: Przemoc w rodzinie

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkowy dozór Policji służy głownie, aby odizolować sprawce przestępstwa od pokrzywdzonego, który jest jego rodziną lub  wspólnie z nim mieszka.
Warunkowy dozór Policji służy głownie, aby odizolować sprawce przestępstwa od pokrzywdzonego, który jest jego rodziną lub wspólnie z nim mieszka.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK