REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przepisy prawne chronią przed stalkingiem?

Stalking zostanie wprowadzony do kodeksu karnego.
Stalking zostanie wprowadzony do kodeksu karnego.

REKLAMA

REKLAMA

Uporczywe nękanie drugiej osoby, które może wywołać u niej poczucie niebezpieczeństwa, zagrożenia określane jest mianem stalkingu. Czy osoba nękana jest chroniona? Co grozi sprawcy stalkingu?

Czym jest stalking?

REKLAMA

Stalking, to nic innego jak nękanie drugiej osoby, poprzez wysyłanie SMS-ów z wyzwiskami, głuche telefony czy rozpowszechnianie plotek lub oszczerstw na jej temat. O problemie stalkingu w Polsce usłyszeliśmy stosunkowo niedawno. Jak się jednak okazało, jest to problem na szeroką skalę. Narzędzia, z których najczęściej korzystają tzw. stalkerzy to telefon, SMS-y oraz e-maile. Pojawia się więc pytanie – jak z tym walczyć?

Zobacz: Przywłaszczenie tożsamości to stalking

Brak odrębnej regulacji

Choć aktualnie nie funkcjonują jeszcze w polskim prawie przepisy, które bezpośrednio odnoszą się do zjawiska stalkingu, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji do kodeksu karnego. Najistotniejszym z przepisów, które będą obowiązywać będzie wpisany do kodeksu karnego art.190a: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przepisy tego samego artykułu wprowadzają również zaostrzoną karę, w razie gdyby wynikiem nękania drugiej osoby było jej targnięcie się na własne życie. Kodeks karny będzie przewidywał za taki czyn karę od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Więziennictwo

Co możemy robić teraz?

Aktualnie, na pierwszy rzut oka nie mamy za wiele możliwości. Jeżeli osoba nęka nas głuchymi telefonami lub SMS-ami, lecz nie zawierają one gróźb karalnych, wówczas policja ma związane ręce. Na ogół tego typu sprawy są umarzane.

REKLAMA

A przecież już przepisy Konstytucji RP wskazują, że wolność człowieka podlega ochronie prawnej i powinna być przez wszystkich respektowana. W przypadku stalkingu zastosowanie mogą mieć również: art. 207 kodeksu karnego stanowiący, że znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przepis ten chroni jednak osoby najbliższe sprawcy. Art.191a kodeksu karnego stanowi, że: Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Możemy sięgnąć również do przepisów kodeksu cywilnego, chroniących dobra osobiste człowieka, do których należy m.in. wolność. Zgodnie z art. 24 kodeksu cywilnego osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne.

Wydaje się jednak, że pomimo tego, iż w polskim prawie już teraz możemy odnaleźć przepisy o podobnej strukturze, jak wyżej wskazane, żadne z nich nie będą tak skuteczne, jak te bezpośrednio odnoszące się do przestępstwa stalkingu.

Podstawa prawna: Art. 190a Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Ile w będzie cię kosztowało spóźnienie do pracy? Wiele zależy od szefa [MAPA BLOKAD].

    20 marca 2024 r. wielu pracowników może mieć problem z dotarciem na czas do pracy. To zaś oznacza, że wiele zakładów pracy będzie miało problem z normalnym, płynnym funkcjonowaniem. Jak postępować, by zaoszczędzić sobie dodatkowych problemów?

    Będą nowe wzory dokumentów: Prawo wykonywania zawodu lekarza i Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty

    Przygotowywane są nowe wzory dokumentów: "Prawo wykonywania zawodu lekarza" oraz "Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty". Dokumenty te będą wydawane w postaci karty identyfikacyjnej oraz udostępniane w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel.

    Bony energetyczne. Około 3 mln gospodarstw domowych będzie objętych wsparciem dot. rachunków za prąd

    Bony energetyczne mają być wsparciem dla osób niemających możliwości poprawy efektywności energetycznej. "Około trzy miliony gospodarstw domowych będzie objętych wsparciem dotyczącym rachunków za energię" - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

    Którzy przedsiębiorcy 2 kwietnia nie będą mogli używać kas fiskalnych? Gdzie nie zrobimy zakupów? Mała zmiana, duży problem. Jak się przygotować?

    Powrót 5 proc. stawki VAT na żywność oznacza nie tylko wzrost cen na podstawowe produkty spożywcze, ale także problemy z prowadzeniem sprzedaży w dniu 2 kwietnia.

    REKLAMA

    Ile można przekazać darowizny bez podatku?

    Darowizna bez podatku. Kiedy darowizna jest zwolniona z podatku? Jakie aktualnie kwoty obowiązują? Jaka jest stawka podatku od darowizny?

    Pierścień blokad wokół Warszawy. Sprawdź mapę blokad i objazdy. Jak dojechać do pracy? [onLINE, AKTUALIZACJA, 20 marca]

    Wirtualna Polska informuje o tym, że Warszawa z trzech stron będzie otoczona blokadami rolników. 

    3 państwa, do których najczęściej wyprowadzają się Polacy

    Do jakich państw najczęściej wyprowadzają się Polacy? Coraz mniej osób wybiera Wielką Brytanię. Więcej jest wyprowadzek z Polski czy powrotów do kraju? Oto statystyki.

    Zarządca parkingów wystawiał mandaty pomimo ważnego biletu. Teraz musi oddać pieniądze

    Spółka WEIP prowadząca na terenie całego kraju parkingi komercyjne niesłusznie wystawiała wezwania do zapłaty, nie uznawała reklamacji i podawała błędne informacje. Po skargach do UOKiK zarządca parkingów ma zwrócić pieniądze. 

    REKLAMA

    W praktyce obniżka o 80 groszy. Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]. Już 1 kwietnia 2024 r.

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    REKLAMA