| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

W procesie karnym pokrzywdzony może pisemnie, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, zgłosić powództwo cywilne przeciwko oskarżonemu. Niniejsze opracowanie przedstawia jak sporządzić taki pozew.

Inne uwagi o powództwie cywilnym - czy jest ono lepsze od wniosku o naprawienie szkody z art. 46 § 1 Kodeksu karnego?

Należy wiedzieć, że pozew cywilny nie jest jedynym środkiem dochodzenia roszczeń cywilnych przez pokrzywdzonego w procesie karnym, chociaż jest to środek za pomocą którego można zgłaszać największe żądania (bo standardowo obok naprawienia szkody rzeczywistej można domagać się odsetek, zadośćuczynienia oraz tzw. utraconych korzyści).

De facto w procesie karnym najczęściej wykorzystanym środkiem dochodzenia przez pokrzywdzonego roszczeń jest naprawienie szkody, które swym zakresem obejmuje jedynie szkodę rzeczywistą lub zadośćuczynienie. Wniosek taki również nie kosztuje, może on być złożony do końca składania przez pokrzywdzonego pierwszych zeznań na rozprawie.

Zaletą tego środka jest jednak to, że zawsze jest orzekany w procesie karnym, jeśli oskarżony zostaje skazany. Reguła ta nie ma zastosowania w stosunku do powództwa cywilnego albowiem konstrukcja przepisów Kodeksu postępowania karnego pozwala na pozostawienie powództwa cywilnego bez rozpoznania w wielu przypadkach np., gdy okaże się, iż roszczenie nie wiąże się bezpośrednio z zarzutami aktu oskarżenia lub też okaże się, iż potrzebny jest współudział innych osób, które nie uczestniczą w procesie karnym. W takim przypadku roszczenia te można podtrzymać przed sądem cywilnym.

Do decyzji pokrzywdzonego należy zatem każdorazowo decyzja – dochodzić wszystkich roszczeń razem jednym pozwem cywilnym przy istniejącej możliwości, iż nie zostaną w ogóle rozpoznane przez sąd karny lub dochodzić części roszczeń, ale być w 100% pewnym iż zostaną one uwzględnione w razie skazania oskarżonego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK