| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Czy prokurator może dochodzić naprawienia szkody?

Czy prokurator może dochodzić naprawienia szkody?

Zgodnie z art. 49a Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek o naprawienie szkody.

W razie zarzutu spowodowania przez przestępstwo umyślne:

  • śmierci,
  • ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • naruszenia czynności narządu ciała,
  • rozstroju zdrowia.

Prokurator może także żądać nawiązki na wskazany cel społeczny związany z ochroną zdrowia, o jakiej mowa w art. 47 § 1 Kodeksu postępowania karnego,

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Pozew cywilny

Jeżeli wymaga tego interes społeczny, prokurator, do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, powinien wytoczyć powództwo cywilne na rzecz pokrzywdzonego lub osoby mu najbliższej. Powództwo wytoczone przez pokrzywdzonego lub tę osobę może również poprzeć.

Podkreślenia wymaga, że w wyżej opisanej sytuacji prokurator ma obowiązek wytoczenia powództwa cywilnego na rzecz pokrzywdzonego lub osoby mu najbliższej. Jednak ocena czy w danej sytuacji zachodzi interes społeczny w ingerencji prokuratora jest wyłącznie jego decyzją nie podlegającą kontroli w trybie odwoławczym.

W razie złożenia pozwu przez prokuratora, sąd zawiadamia osobę, na rzecz której powództwo wytoczono, a osoba ta może wstąpić do postępowania w roli powoda cywilnego.

Z powyższego wynika, że prokurator nie może np. samodzielnie dysponować przedmiotem roszczenie np. zrzec się powództwa. Takich działań nie może również samodzielnie podjąć osoba na rzecz której, powództwo wytoczył prokurator.

Podkreślenia wymagają również okoliczność, że prokurator jest niezależny od osoby na rzecz której wytoczył powództwo i w związku z tym może samodzielnie ustalić jakie czynności procesowe podejmie.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prokurator może dochodzić o naprawienie szkody dla pokrzywdzonego.
Prokurator może dochodzić o naprawienie szkody dla pokrzywdzonego.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK