| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Szkolenia dla funkcjonariuszy policji

Szkolenia dla funkcjonariuszy policji

Policja jest formacją, która zapewnia nam bezpieczeństwo i porządek publiczny, dlatego każdy funkcjonariusz powinien być odpowiednio przygotowany do pełnienia wyznaczonych w ramach służby obowiązków. W tym celu przeprowadzane są szkolenia oraz doskonalenia zawodowe.

Wszyscy nowo przyjęci funkcjonariusze, niezależnie od posiadanego wykształcenia bądź doświadczenia, mają obowiązek odbycia podstawowego szkolenia zawodowego, przygotowującego do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są podstawowe kwalifikacje zawodowe, np. asystentów, detektywów, instruktorów, dzielnicowych. Dopiero po ukończeniu tego szkolenia osoba przyjęta do służby w Policji zostaje skierowana do odbycia służby przygotowawczej na okres trzech lat, po upływie których policjant zostaje mianowany na stałe. Warto jednak pamiętać, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach przełożony może skrócić okres służby przygotowawczej policjanta albo całkowicie zwolnić go z obowiązku jej odbywania.

Policjanci w służbie stałej mogą być skierowani na nieobowiązkowe szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych, umożliwiających uzyskanie kompetencji do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje zawodowe wyższe, między innymi komendantów, zastępców komendantów, dyrektorów czy też naczelników. Funkcjonariusze zainteresowani odbyciem takiego szkolenia muszą posiadać wykształcenie wyższe, określony staż służby, złożyć pisemny raport w tej sprawie oraz mieć zapewnione, bezpośrednio po ukończeniu szkolenia, stanowisko służbowe. Szkolenie kończy się złożeniem egzaminu oficerskiego oraz jest koniecznym warunkiem do mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych policji, czyli podkomisarza policji.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Zainteresowani policjanci mogą odbyć doskonalenie zawodowe, bez względu na zajmowane stanowisko, posiadany stopień policyjny czy wykształcenie. Służy ono przede wszystkim podnoszeniu kwalifikacji i wiedzy zawodowej. Szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego prowadzone są głównie przez Szkoły Policji w postaci kursów specjalistycznych zapoznających uczestników z najnowszymi metodami działania i organizacji pracy oraz bieżącymi zmianami w systemie prawa.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK