| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Podwyższenie emerytury dla policjantów

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższenia emerytur funkcjonariuszy Policji (…), emeryturę podwyższa się o 0,5 % podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych:

1) podejmował co najmniej 6 razy w ciągu roku czynności mających na celu ochronę osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego w sytuacjach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ( np. udział w akcjach antyterrorystycznych, zabezpieczanie imprez masowych)

2) uczestniczył, co najmniej przez 30 dni w ciągu roku, w fizycznej ochronie osób lub mienia w warunkach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia (np. ochrona VIP-ów)

Komendant swoją decyzję tłumaczył tym, że w zawód policjanta co do zasady wpisane jest ryzyko pełnienia służby w niebezpiecznych warunkach dlatego prawo do uzyskania podwyższonej emerytury, zgodnie z powyższym rozporządzeniem, mają tylko ci policjanci, których życie lub zdrowie było bezpośrednio zagrożone, czyli w sposób faktyczny, a nie tak jak w przypadku danego funkcjonariusza, tylko hipotetyczny.

Zobacz również serwis: Praca

Sąd nie zgodził się z powyższą argumentacją uznając, że zapis o „bezpośrednim zagrożeniu”, zawartym w rozporządzeniu, jest niezgodny z ustawą z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), jako aktem wyższego rzędu. Każde rozporządzenie wydawane jest na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie. W tym przypadku ustawa nie wprowadzała możliwości dookreślenia, ani tym bardziej zawężenia, kryterium podwyższenia emerytury, czyli „pełnienia służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu”, co uczyniono w rozporządzeniu wprowadzając zwrot „bezpośrednio”.

Zobacz również serwis: Emerytury

Wyrok nakłada na komendanta obowiązek ponownego rozpatrzenia wniosku o wydanie zaświadczenia, dotyczącego pełnienia służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, z uwzględnieniem odmowy zastosowania w powyższej sprawie kryterium dotyczącego „bezpośredniości” narażenia życia lub zdrowia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK