| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Podwyższenie emerytury dla policjantów

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższenia emerytur funkcjonariuszy Policji (…), emeryturę podwyższa się o 0,5 % podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych:

1) podejmował co najmniej 6 razy w ciągu roku czynności mających na celu ochronę osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego w sytuacjach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ( np. udział w akcjach antyterrorystycznych, zabezpieczanie imprez masowych)

2) uczestniczył, co najmniej przez 30 dni w ciągu roku, w fizycznej ochronie osób lub mienia w warunkach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia (np. ochrona VIP-ów)

Komendant swoją decyzję tłumaczył tym, że w zawód policjanta co do zasady wpisane jest ryzyko pełnienia służby w niebezpiecznych warunkach dlatego prawo do uzyskania podwyższonej emerytury, zgodnie z powyższym rozporządzeniem, mają tylko ci policjanci, których życie lub zdrowie było bezpośrednio zagrożone, czyli w sposób faktyczny, a nie tak jak w przypadku danego funkcjonariusza, tylko hipotetyczny.

Zobacz również serwis: Praca

Sąd nie zgodził się z powyższą argumentacją uznając, że zapis o „bezpośrednim zagrożeniu”, zawartym w rozporządzeniu, jest niezgodny z ustawą z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…), jako aktem wyższego rzędu. Każde rozporządzenie wydawane jest na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie. W tym przypadku ustawa nie wprowadzała możliwości dookreślenia, ani tym bardziej zawężenia, kryterium podwyższenia emerytury, czyli „pełnienia służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu”, co uczyniono w rozporządzeniu wprowadzając zwrot „bezpośrednio”.

Zobacz również serwis: Emerytury

Wyrok nakłada na komendanta obowiązek ponownego rozpatrzenia wniosku o wydanie zaświadczenia, dotyczącego pełnienia służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, z uwzględnieniem odmowy zastosowania w powyższej sprawie kryterium dotyczącego „bezpośredniości” narażenia życia lub zdrowia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »