| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Ograniczone fundusze na utrzymanie policji

Ograniczone fundusze na utrzymanie policji

NIK oszacował cięcia na wydatki na policję w ubiegłym roku, z czego wynika, że z zaplanowanych 9,1 mld zł obniżono je do 8,36 mld, czyli o 800 mln zł. Skutki tych zmian budżetowych odczują nie tylko funkcjonariusze, ale również zwykli obywatele.

Załataniem powstałej dziury w budżecie zajęli się szefowie Komendy Głównej Policji. Rozwiązaniem okazało się zadłużenie u policjantów poprzez przesunięcie o rok wypłaty świadczeń dodatkowych, m.in. zwrotów za urlopy i dojazdy do pracy. Decyzja ta oraz zapowiedź reformy emerytalnej wywołała duże protesty funkcjonariuszy, szczególnie w Warszawie i Krakowie. Problem płynności finansowej oznacza, że z ulic zniknie wiele patroli, a policji nie będzie stać na opłacenie biegłych. To także fatalna wiadomość dla setek firm, które współpracują z mundurowymi, bo policja przestanie korzystać z ich usług, wobec czego grozi im bankructwo.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Inspektorzy NIK zwracają jednak uwagę, że dziura w budżecie policji to nie tylko skutek rządowych cięć, ale często przyczyniają się do tego sami policjanci poprzez nieściąganie należności, np. od pijanych trzeźwiejących w izbach zatrzymań czy od firm wykupujących specjalne konwoje prowadzone przez radiowozy. Po ich zliczeniu przez inspektorów okazało się, że opiewają one na niemalże 40 mln zł. Dla porównania należności nieściągnięte przez strażników granicznych wynoszą 10 mln.

Dziura budżetowa to nie jedyny problem z jakim boryka się policja. Od dłuższego czasu zastanawiano się co zrobić z odczuwalnymi brakami policjantów w komisariatach przy jednoczesnym ograniczaniu etatów w ramach oszczędności. Pewnym wyjściem z sytuacji okazała się redukcja etatów w Komendzie Głównej Policji i przeniesienie funkcjonariuszy do pracy w stołecznych komisariatach. Od 1 czerwca br. wszyscy przeniesieni policjanci stawili się w nowych miejscach pracy

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Rozwiązanie to może być jednak prowizoryczne i krótkoterminowe, gdyż funkcjonariusze już zapowiadają odejścia ze służby, w związku z zapowiedziami rządowymi reformy emerytalnej, która ma włączyć ich do powszechnego systemu emerytalnego i pozbawić dotychczasowych przywilejów.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK