| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Kiedy internauta może zostać oskarżony o terroryzm?

Kiedy internauta może zostać oskarżony o terroryzm?

Już wkrótce osoby, które zamieszczają w Internecie np. instrukcję skonstruowania bomby, mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat. Sejm i Senat przyjęli przedstawione przez resort sprawiedliwości poprawki do Kodeksu karnego. Nowelizacja ustawy czeka teraz tylko na podpis Prezydenta.

Działalność terrorystyczna

Przestępstwo o charakterze terrorystycznym zostało określone w Kodeksie karnym. Zgodnie z jego treścią, jest to czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 5 lat, popełniony w celu:

  1. poważnego zastraszenia wielu osób,
  2. zmuszenia organu władzy publicznej Polski lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności,
  3. wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa lub organizacji międzynarodowej.

Przestępstwem tego rodzaju jest również groźba popełnienia takiego czynu.

Jak dotąd, wszelkiego rodzaju publikacje na temat broni, materiałów pirotechnicznych, nie były objęte regulacją dotyczącą działalności terrorystycznej. Wkrótce ulegnie to zmianie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Nowy artykuł w Kodeksie karnym

Pod koniec lipca 2011 roku zostało znowelizowanych wiele ustaw karnych. Rozszerzono również odpowiedzialność za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

W Kodeksie karnym pojawi się artykuł 255a, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Za takie uważane będą m.in. materiały instruktażowe umieszczone na stronach internetowych. Co prawda, przepis obejmuje tylko osoby, których zamiarem jest popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, jednak wszystko będzie zależało od tego, co zostanie zamieszczone w Internecie. Jeżeli będzie to np. instrukcja konstruowania bomby, jej autor musi liczyć się  z tym, że usłyszy zarzuty.

Osoba zostanie ukarana bez względu na to, czy do zamachu rzeczywiście doszło czy też został on w odpowiednim momencie udaremniony. Nie będzie miało również znaczenia to, czy sprawca pomagał lub namawiał do popełnienia czynu konkretną osobę czy prezentował określone treści bliżej nieokreślonemu kręgowi osób.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Skąd potrzeba zmian?

Zmiany w Kodeksie karnym są odpowiedzią na decyzję ramową rady Unii Europejskiej w sprawie zwalczania terroryzmu. Jako państwo członkowskie Unii, jesteśmy zobowiązani dostosowywać obowiązujące w kraju przepisy prawne do norm europejskich.

Wyżej wspomniana decyzja ramowa zobowiązuje państwa członkowskie do karania osób nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK