| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Cofnięcie pozwolenia na broń

Cofnięcie pozwolenia na broń

W Polsce utrudnione jest uzyskanie pozwolenie na broń. O wiele łatwiej jest jednak utracić już otrzymane pozwolenie. Jakie okoliczności będą upoważniały do odebrania pozwolenia na broń?

Kiedy pozwolenie na broń może być cofnięte?

Pozwolenie na bron może cofnąć właściwy organ policji. Pozwolenie jest cofane, jeżeli osoba posiadająca pozwolenie nie przestrzega warunków określonych w pozwoleniu na broń, w szczególności wykluczających i ograniczających jej noszenie.

Ponadto pozwolenie może być cofnięte osobie, która wykazuje zaburzenia psychiczne lub psychologiczne, jest uzależniona od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, naruszyła obowiązek powiadomienia policji o fakcie utraty broni lub gdy nosi broń znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychotropowych albo środków podobnie działających.

Ponadto właściwy organ policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli osoba nie dopełni obowiązku rejestracji broni, obowiązku poddawania się badaniom lekarskim i psychologicznym oraz przedstawienia orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. W przypadku nie zawiadomienia policji o zmianie miejsca zamieszkania, naruszenia zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji również możliwe jest utracenie pozwolenia na broń.

Pozwolenie może być cofnięte, jeżeli osoba naruszy wymóg uzyskania zgody na wywóz broni i amunicji za granicę albo jest używana przez osobę nieuprawnioną.

Zobacz: Co to jest e-Posterunek?

Co z bronią po cofnięciu pozwolenia?

Osoba, będąca właścicielem broni, po utracie pozwolenia jest zobowiązana niezwłocznie zbyć broń i amunicję do tej broni lub zlecić pozbawienie broni cech użytkowych. Jeżeli właściciel nie sprzeda broni w terminie 30 dni musi złożyć ją wraz z amunicją do depozytu właściwego organu policji.

Kara za posiadanie broni bez zezwolenia

Kodeks karny przewiduje karę za posiadanie broni bez zezwolenia. Art. 263 § 2 stanowi, że kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zobacz serwis: Policja

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »