| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?

Czy mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?

Istnieje możliwośc przeglądania akt przed prokuratorem, o ile wyrazi na to zgodę prokurator prowadzący. Akta sprawy możesz przeglądać w siedzibie właściwej prokuratury.

Jeżeli chciałbyś uzyskać kserokopie konkretnych stron akt, to sporządź wniosek o wyrażenie zgody na wykonanie kserokopii. Poproś pracownika, aby je dla Ciebie sporządził. Za wykonane kserokopie będziesz musiał zapłacić 1 zł od strony, a w przypadku kopii uwierzytelnionej – 6 zł.

Jako podejrzanemu, w toku postępowania przygotowawczego, przysługuje Ci prawo wglądu do akt sprawy w części zawierającej dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Prokurator może odmówić zgody na udostępnienie akt w tej części tylko w określonych przypadkach (por. art. 156 § 5a k.p.k.).

W postępowaniu przed sądem jako oskarżony (obwiniony) również jesteś stroną postępowania, masz więc prawo uzyskać informację od pracowników sekretariatu właściwego wydziału o stanie Twojej sprawy. Jeśli jako pokrzywdzony pełnisz rolę oskarżyciela lub powoda cywilnego, masz to samo uprawnienie.

Zobacz: Kiedy podejrzany może mieć widzenia z bliskimi

Również w postępowaniu przed sądem, jeśli jesteś stroną postępowania, masz prawo przeglądania akt sprawy sądowej, jak również możliwość sporządzania z nich odpisów – cena kopii jest taka sama jak w prokuraturze (por. art. 156 § 1 Kodeks postępowania karnego, por. art. 38 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Możesz wystąpić do prokuratora lub sądu o wyrażenie zgody na wykonanie zdjęć interesującym Cię stronom akt aparatem fotograficznym. Za wykonanie zdjęć nie pobiera się żadnej opłaty.

Masz prawo wziąć udział w posiedzeniu, jeżeli ma to znaczenie dla ochrony Twoich praw i interesów, o ile ustawa przyznaje Ci możliwość uczestnictwa w danym posiedzeniu. W związku z tym zostaniesz poinformowany przez sąd o miejscu i terminie posiedzenia, pisemnie lub ustnie podczas rozprawy.

Jeżeli zostanie wydane poza rozprawą jakieś orzeczenie lub zarządzenie, na które przysługuje Ci środek zaskarżenia, a nie uczestniczyłeś w posiedzeniu, na którym zostało wydane, sąd obowiązkowo Ci je doręczy. Pamiętaj w związku z tym, że jeżeli nie brałeś udziału w rozprawie, w Twoim interesie jest uzyskać w sądzie informację, czy i ewentualnie jakiej treści orzeczenie zostało wydane, ponieważ sąd nie doręczy Ci jego odpisu.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »