| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy istnieje możliwość zawarcia ugody z pokrzywdzonym w postępowaniu karnym?

Czy istnieje możliwość zawarcia ugody z pokrzywdzonym w postępowaniu karnym?

Jako oskarżony masz prawo do próby pojednania się z pokrzywdzonym w toku postępowania zwanego mediacją.

Możesz starać porozumieć się z pokrzywdzonym już w czasie postępowania toczącego się przed prokuratorem; możesz jednak zrobić to także dopiero w postępowaniu przed sądem. Postępowanie mediacyjne prowadzi instytucja lub osoba godna zaufania wskazana przez sąd bądź prokuratora, która nosi nazwę mediatora.

Osoba prowadząca mediację między Tobą a sprawcą sporządza z jej przebiegu i wyników sprawozdanie, które przekazuje prokuratorowi lub sądowi (por. art. 23a Kodeks postępowania karnego).

Mediacja jest dopuszczalna tylko w postępowaniu dotyczącym przestępstw. Zawarcie ugody w drodze mediacji może mieć duże znaczenie przy ustalaniu przez sąd wymiaru kary, bowiem sąd obowiązany jest w tym przypadku uwzględniać na Twoją korzyść m.in. Twoje staranie o naprawienie szkody, pozytywne wyniki przeprowadzonej mediacji oraz zawartą ugodę (por. art. 53 § 2 i 3 Kodeks karny). 

Zobacz: Kiedy popełniam przestępstwo

Ponadto naprawienie przez Ciebie wyrządzonej szkody lub uzgodnienie sposobu jej naprawienia, a także pojednanie się z pokrzywdzonym ma duże znaczenie dla możliwości zastosowania względem Ciebie warunkowego umorzenia postępowania.

Tak, istnieją dwie zasadnicze formy, które zakładają dialog między Tobą a wymiarem sprawiedliwości i prowadzą do przyspieszenia postępowania, zarówno w przypadku popełnienia przestępstwa, jak i przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego lub wykroczenia.

Formy te to skazanie bez rozprawy oraz tzw. rozprawa skrócona.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »