| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Kiedy przysługuje mi odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?

Kiedy przysługuje mi odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?

Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia przysługuje Ci, jeżeli byłeś pozbawiony wolności w toku postępowania na skutek zatrzymania lub zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a następnie został wydany w stosunku do Ciebie prawomocny wyrok uniewinniający lub orzeczenie o umorzeniu postępowania.

Odszkodowanie takie przysługuje Ci tylko wówczas, gdy zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie miało „niewątpliwie niesłuszny” charakter. Oznacza to, że z realiów Twojej sprawy musi jednoznacznie wynikać, iż zastosowanie względem Ciebie tych środków nie powinno w ogóle nastąpić lub nie powinno trwać tak długo.

Pamiętaj zatem, że samo wydanie wyroku uniewinniającego nigdy nie przesądza o tym, że w Twojej sprawie zastosowanie zatrzymania lub tymczasowego aresztowania miało „niewątpliwie niesłuszny” charakter (por. art. 552 § 4 Kodeks postępowania karnego).

Takie żądanie powinieneś zgłosić w sądzie okręgowym, w którego okręgu zwolniono Cię jako tymczasowo aresztowanego lub zatrzymanego. Żądanie takie powinno przybrać formę pisma procesowego, które nazywane jest wnioskiem o odszkodowanie. Ze złożeniem takiego wniosku nie wiążą się żadne opłaty sądowe.

Zobacz: Jakie mam prawa podczas zatrzymania

• w przypadku tymczasowego aresztowania – od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie;

• w przypadku zatrzymania – od daty zwolnienia.

Tak, odszkodowanie takie przysługuje Ci, gdy:

• w wyniku kasacji lub wznowienia postępowania zostałeś uniewinniony lub – co nie dotyczy wykroczeń – skazany na łagodniejszą karę;

• po uchyleniu skazującego orzeczenia postępowanie umorzono wskutek okoliczności, których nie uwzględniono we wcześniejszym postępowaniu.

Żądanie odszkodowania powinieneś zgłosić w sądzie okręgowym, w którego okręgu wydano w Twojej sprawie orzeczenie w pierwszej instancji, w terminie roku (w przypadku wykroczeń – 6 miesięcy) od daty uprawomocnienia się orzeczenia dającego podstawę do odszkodowania i zadośćuczynienia (por. art. 114–115 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »