| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy jako oskarżony mam obowiązek stawiennictwa w sądzie lub prokuraturze?

Czy jako oskarżony mam obowiązek stawiennictwa w sądzie lub prokuraturze?

Osoba pozostająca na wolności ma obowiązek stawić się na każde wezwanie zarówno prokuratora jak i przed sąd.

Masz również obowiązek zawiadamiać prokuratora lub sąd o każdej zmianie miejsca swojego zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni – o tym będziesz pouczony przed pierwszym przesłuchaniem.

W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa możesz zostać zatrzymany i sprowadzony przymusowo.

Tak, co do zasady Twoja obecność na rozprawie jest obowiązkowa i jest to również Twoje prawo (por. art. 374 k.p.k.). Jeżeli Twoja obecność na rozprawie jest obowiązkowa, to gdy nie stawisz się i nie usprawiedliwisz swojej nieobecności, sędzia zarządzi Twoje natychmiastowe zatrzymanie i doprowadzenie lub przerwie w tym celu rozprawę albo ją odroczy (por. art. 382 Kodeks postępowania karnego).

Zobacz: Jak mogę uzyskać widzenie z bliskim tymczasowo aresztowanym

Jeżeli postępowanie toczy się w trybie uproszczonym, to jeżeli doręczono Ci wezwanie na rozprawę, a Ty się nie stawisz, sąd może prowadzić postępowanie bez Twojego udziału. Jeżeli na rozprawie nie będzie również Twojego obrońcy, sąd może wydać w Twojej sprawie wyrok zaoczny.

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia Twoja obecność jest obowiązkowa, o ile zostaniesz wezwany przez sąd. Gdy w takiej sytuacji nie stawisz się na rozprawie, sąd przeprowadzi rozprawę zaoczną, wynikiem której będzie wydanie wyroku zaocznego (por. art. 71 § 4 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK