| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Czy jako oskarżony mam obowiązek dostarczania dowodów?

Czy jako oskarżony mam obowiązek dostarczania dowodów?

Jako oskarżony lub nawet tylko podejrzany nie masz obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść.

1) oględzinom zewnętrznym ciała oraz innym badaniom niepołączonym z naruszeniem integralności ciała, wolno także pobrać od Ciebie odciski, fotografować Cię oraz okazać w celach rozpoznawczych innym osobom;

2) badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym z dokonaniem zabiegów na Twoim ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem, że dokonywane są przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia z zachowaniem wskazań wiedzy lekarskiej i nie zagrażają Twojemu zdrowiu, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest nieodzowne. W szczególności jesteś zobowiązany przy zachowaniu tych warunków poddać się pobraniu krwi, włosów lub wydzielin organizmu;

3) pobraniu przez funkcjonariusza policji wymazu ze śluzówki policzków, jeżeli jest to nieodzowne i nie zachodzi obawa, że zagrażałoby to zdrowiu Twojemu lub innych osób.

Zobacz: Czy można przeprowadzić przeszukanie w nocy?

Jako świadek masz obowiązek złożenia zeznań w toku postępowania zarówno przed prokuratorem, jak i w sądzie. Jednakże masz także prawo odmówić składania zeznań, jeżeli oskarżonym (obwinionym) w sprawie jest osoba Tobie najbliższa, jak również wówczas, gdy w innej toczącej się sprawie Ty jesteś oskarżony (obwiniony) o współudział w czynie zabronionym objętym postępowaniem (por. art. 182 § 3 Kodeks postępowania karnego).

Możesz ponadto uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeśli jej udzielenie mogłoby narazić Ciebie lub osobę Tobie najbliższą na odpowiedzialność karną za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Jeśli jesteś pokrzywdzonym, a karalność czynu zależy od stanu Twojego zdrowia (np. zachodzi konieczność stwierdzenia, czy sprawca wyłącznie naruszył Twoją nietykalność cielesną, czy też spowodował u Ciebie lekki uszczerbek na zdrowiu), to nie możesz się sprzeciwić oględzinom i badaniom Twojego ciała. Czynności tego rodzaju nie mogą jednak polegać na obserwacji w zakładzie psychiatrycznym oraz nie mogą być połączone z przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznego.

Jeśli jesteś świadkiem, to oględziny Twojego ciała, badanie lekarskie lub psychologiczne, mogą być przeprowadzone wyłącznie za Twoją zgodą ( por. art. 41 § 1 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »