| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Jakie koszty procesu ponosi skazany?

Jakie koszty procesu ponosi skazany?

Sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie dokładnie określi kto, w jakiej części i zakresie ponosi koszty procesu. W toku postępowania wszystkie wydatki tymczasowo wyłoży państwo

Jeśli zostałeś skazany w sprawie z oskarżenia publicznego, zostaniesz zobligowany do zwrotu kosztów sądowych w wysokości ustalonej przez sąd, zaś w przypadku wykroczeń do zapłaty zryczałtowanych wydatków postępowania w wysokości 100 zł (w przypadku postępowania nakazowego lub skazania bez przeprowadzania rozprawy – 50 zł) oraz kosztów ewentualnych opinii biegłych. W każdym przypadku będziesz musiał również zwrócić koszty procesu oskarżycielowi posiłkowemu (por. art. 627 k.p.k.). Podobnie będzie w przypadku warunkowego umorzenia postępowania.

Poniesiesz koszty postępowania odwoławczego ustalone przez sąd, jeśli odwoływałeś się od decyzji sądu pierwszej instancji, ale sąd odwoławczy nie przychylił się do Twojego zdania (por. art. 636 k.p.k.). W przypadku wykroczeń będą to zryczałtowane wydatki w wysokości 50 zł. Podobnie stanie się w przypadku wznowienia postępowania, gdy sąd oddali Twój wniosek lub pozostawi go bez rozpoznania.

W sprawach z oskarżenia prywatnego, jako osoba skazana zostaniesz zobligowany do zwrócenia oskarżycielowi kosztów, jakie poniósł on, aby móc uczestniczyć w procesie, np. koszty dojazdu do sądu. Podobnie stanie się, gdy sąd warunkowo umorzy toczące się przeciwko Tobie postępowanie. Gdy sąd uniewinni Cię od części zarzutów, oskarżyciel prywatny może zażądać od Ciebie zwrotu tylko części poniesionych kosztów.

Postępowanie w sprawie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie jest wolne od kosztów.

Zobacz: Czy można uczestniczyć w czynnościach śledztwa

Jeśli w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe zdecydujesz się na wniesienie kasacji od wyroku, zapłacisz 450 zł w sprawie, w której wyrok wydał w pierwszej instancji sąd rejonowy, zaś 750 zł w sprawie, w której w pierwszej instancji wyrok wydał sąd okręgowy.

Suma zapłacona przy składaniu kasacji zostanie Ci zwrócona, jeżeli sąd chociażby częściowo uwzględni Twoją kasację (przychylając się do Twojego żądania) albo wcześniej zostanie ona przez Ciebie wycofana.

Sam będziesz musiał zapłacić za korzystanie w sprawie z ustanowionego przez Ciebie pełnomocnika (por. art. 620 Kodeks postępowania karnego).
W przypadku, gdy jesteś skazany na karę pozbawienia wolności i mimo wezwania sądu nie stawiłeś się w określonym terminie w zakładzie karnym, aby odbyć tę karę, zostaniesz przymusowo doprowadzony do zakładu karnego i będziesz musiał pokryć koszty tego doprowadzenia (por. art. 79 § 2 Kodeks karny wykonawczy).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK