| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Skuteczna korekta deklaracji podatkowej

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej jako sposób na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest możliwa na gruncie regulacji kodeksu karnego skarbowego. Jak zatem złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej, a tym samym uchronić się przed ukaraniem?

W celu skorzystania z niepodlegania karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe w związku z dokonaną korektą deklaracji podatkowej należy również uiścić uszczuploną lub nawet narażoną na uszczuplenie należność publicznoprawną. Warto podkreślić, że ustawodawca nie tylko postawił wymóg uiszczenia należności uszczuplonej, ale również tej narażonej jedynie na uszczuplenie, co z kolei przybiera formę dla podatnika niekorzystną.

Korekta deklaracji podatkowej sposobem na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe

Jeżeli powyższe okoliczności zostaną spełnione sprawca może cieszyć się bezkarnością. Opisana instytucja prawna to kolejny sposób uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. To swoista ugoda, w której dwie strony są wygrane, sprawca nie podlega karze, fiskus otrzymuje swoje pieniądze. Jeżeli sprawca godzi się na takie warunki, to ta forma zakończenia sprawy jest wartym rozważenia sposobem uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej.

Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej/ Fot. Fotolia
Skuteczna korekta deklaracji podatkowej/ Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »