| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Skuteczna korekta deklaracji podatkowej

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej jako sposób na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest możliwa na gruncie regulacji kodeksu karnego skarbowego. Jak zatem złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej, a tym samym uchronić się przed ukaraniem?

W celu skorzystania z niepodlegania karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe w związku z dokonaną korektą deklaracji podatkowej należy również uiścić uszczuploną lub nawet narażoną na uszczuplenie należność publicznoprawną. Warto podkreślić, że ustawodawca nie tylko postawił wymóg uiszczenia należności uszczuplonej, ale również tej narażonej jedynie na uszczuplenie, co z kolei przybiera formę dla podatnika niekorzystną.

Korekta deklaracji podatkowej sposobem na bezkarność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe

Jeżeli powyższe okoliczności zostaną spełnione sprawca może cieszyć się bezkarnością. Opisana instytucja prawna to kolejny sposób uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. To swoista ugoda, w której dwie strony są wygrane, sprawca nie podlega karze, fiskus otrzymuje swoje pieniądze. Jeżeli sprawca godzi się na takie warunki, to ta forma zakończenia sprawy jest wartym rozważenia sposobem uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej.

Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skuteczna korekta deklaracji podatkowej/ Fot. Fotolia
Skuteczna korekta deklaracji podatkowej/ Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK