| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Jak skonstruowane jest pisemne uzasadnienie wyroku?

Jak skonstruowane jest pisemne uzasadnienie wyroku?

Bezpośrednio ideą sądowego uzasadnienia wydanego wyroku jest wyjaśnienie przez sąd motywów i argumentów jakimi kierował się wydając dany wyrok. Pośrednio jego celem ma być również przekonanie stron, co do jego merytorycznej słuszności. W związku z powyższym uzasadnienie wyroku sądowego musi spełniać szereg wymogów formalnych (określonych w art. 424 Kodeksu postępowania karnego), których brak może być podstawą do zarzutu apelacyjnego, co do wadliwej konstrukcji uzasadnienia wyroku.

Sąd musi również wyjaśnić podstawę prawną swojego rozstrzygnięcia, tj. wskazać za jakie przestępstwo skazał oskarżonego oraz wyjaśnić dlaczego uznał, że czyn oskarżonego stanowi właśnie to przestępstwo.

Wobec osoby, która kupiła kradziony towar na bazarze powstaje wątpliwość czy nabywając ten towar wiedziała o jego pochodzeniu (czyli popełniła paserstwo umyślne) czy też jedynie nie zachowała należytych reguł ostrożności postępowania (czyli popełniła paserstwo nieumyślne). Sąd w uzasadnieniu musi wskazać, który z czynów przypisał oskarżonemu i dlaczego.

W odniesieniu do wysokości wymierzonej kary sąd również jest zobowiązany wyjaśnić podstawę jej zastosowania tj. wskazać, jakie okoliczności wziął pod uwagę przy jej ustalaniu. Mogą to być okoliczności zarówno na korzyść oskarżonego (takie jak np. uprzednia niekaralność), jak i okoliczności przemawiające na jego niekorzyść (np. wyjątkowa brutalność czynu).

W przypadku zastosowania przez sąd którejś z instytucji prawa karnego – nadzwyczajnego złagodzenia kary lub jej obostrzenia, uwzględnienia przez sąd powództwa cywilnego sąd również jest obowiązany przedstawić motywy swojego rozstrzygnięcia.

Wadliwie sporządzone uzasadnienie wyroku może być podstawą zarzutu apelacyjnego. Będzie to szczególnie istotne w sytuacji, w której sąd ujawni motywy wyroku będące wysoce nielogiczne lub sprzeczne ze sobą, zawierające ewidentne błędy w rozumowaniu, a także w sytuacji, w której sposób sporządzenia uzasadnienia wyroku będzie taki, że uniemożliwi sądowi drugiej instancji ocenę, czym kierował się sąd pierwszej instancji przy wydaniu zaskarżonego wyroku.

Należy również podkreślić, iż procedurze karnej (w przeciwieństwie do procedury cywilnej oraz administracyjnej) istnieje możliwość zaskarżenia tylko samego uzasadnienia wyroku bez zaskarżenia jego sentencji. Sytuacja taka może zaistnieć, gdy sąd w uzasadnieniu poczyni ustalenia dla strony niekorzystne pomimo wydania korzystnego dla niej wyroku

Sąd może uniewinnić oskarżonego od zarzutu kradzieży, ale w uzasadnieniu wskazać, że rzecz, o którą toczy się spór nie należy do niego (co może nie odpowiadać oskarżonemu, który od początku podnosi, że rzecz była jego). W takiej sytuacji oskarżony może zaskarżyć tylko uzasadnienie wyroku.

Zobacz serwis: Prawo karne wykonawcze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK