| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Jak skonstruowane jest pisemne uzasadnienie wyroku?

Jak skonstruowane jest pisemne uzasadnienie wyroku?

Bezpośrednio ideą sądowego uzasadnienia wydanego wyroku jest wyjaśnienie przez sąd motywów i argumentów jakimi kierował się wydając dany wyrok. Pośrednio jego celem ma być również przekonanie stron, co do jego merytorycznej słuszności. W związku z powyższym uzasadnienie wyroku sądowego musi spełniać szereg wymogów formalnych (określonych w art. 424 Kodeksu postępowania karnego), których brak może być podstawą do zarzutu apelacyjnego, co do wadliwej konstrukcji uzasadnienia wyroku.

Zgodnie z treścią przepisu art. 422 § 1 Kodeksu postępowania karnego wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenie może wnieść strona (a zatem oskarżony i jego obrońca, oskarżyciel publiczny, oskarżyciel posiłkowy i jego pełnomocnik), podmiot z art. 416 Kodeksu postępowania karnego oraz w przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie – również pokrzywdzony w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Skutkiem złożenia przedmiotowego wniosku jest obowiązek sądu do sporządzenia uzasadnienia wyroku. Zasadniczo przepis art. 423 § 1 przewiduje na to czas 14 dni (w tym również w tych szczególnych przypadkach w KPK, gdy sporządzenie uzasadnienia wyroku następuje z urzędu), jednakże w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia wyroku w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Wskazane powody mogą być różne, począwszy od zawiłości sprawy a na wypadkach losowych (takich jak choroba sędziego) skończywszy.

Należy podkreślić, iż wskazany termin 14 dniowy (jak i termin wyznaczany przez prezesa sądu) jest jedynie instrukcyjny i nie rodzi żadnych skutków procesowych dla stron nawet bardzo długi czas sporządzania uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie sporządzane jest przez przewodniczącego składu sędziowskiego lub przez sędziego sprawozdawcę (w sprawach, w których jest wieloosobowy skład sędziowski).

Zgodnie z treścią przepisu art. 424 Kodeksu postępowania karnego uzasadnienie wyroku powinno spełniać trzy zasadnicze wymogi: wyjaśniać podstawę faktyczną wyroku (w tym ocenę dowodów), wyjaśniać podstawę prawną wyroku oraz ujawniać okoliczności brane przez sąd przy wymierzaniu kary.

W odniesieniu do kwestii wyjaśnienia podstawy faktycznej wyroku, sąd jest zobowiązany przedstawić, jaki stan sprawy ustalił, to znaczy jaki był według jego ustaleń przebieg danego zdarzenia (jest to tzw. stan faktyczny sprawy).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

W przypadku kradzieży z włamaniem do cudzego mieszkania sąd powinien określić, kto i kiedy oraz w jaki sposób dokonał wskazanego włamania (np. Adam D. w dniu 11 lipca 2010 r. włamał się do mieszkania państwa Nieświadomych na ul. Bogatej 11/5 ok. godz. 17:00 poprzez wyłamanie zamka w drzwiach łomem”)

Drugim elementem uzasadnienia jest kwestia wskazania przez sąd wszystkich dowodów w oparciu, o które wyrokował. W odniesieniu do tego wykazu sąd powinien wskazać, którym z dowodów dał wiarę oraz wyjaśnić precyzyjnie, dlaczego określonym dowodom w ogóle nie dał wiary lub dał wiarę jedynie częściową (jeśli taka sytuacja ma miejsce).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK