| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Ustne uzasadnienie wyroku

Ustne uzasadnienie wyroku

Zgodnie z treścią przepisu art. 418 § 3 Kodeksu postępowania karnego po ogłoszeniu wyroku przewodniczący lub jeden z członków składu orzekającego podaje ustnie najważniejsze powody wyroku. Należy tę instytucję odróżnić od instytucji pisemnego sporządzenia uzasadnienia wyroku, które następuje na wniosek strony.

Wskazane ustne uzasadnienie wyroku (w przeciwieństwie do samego ogłoszenia sentencji wyroku) następuje zawsze (jest obligatoryjne) i to nawet w przypadku, gdy na sali nie są obecne strony. Wskazane uzasadnienie zawiera (nieraz bardzo zwięzłe i krótkie) podane motywów, jakimi kierował się sąd przy wydaniu wyroku.

Należy podkreślić, iż o ile ogłoszenie wyroku jest zawsze jawne (co oznacza, iż w chwili ogłaszania wyroku na sali może być publiczność), to ustne przedstawienie motywów wyroku wyjątkowo może być niejawne (w przypadkach, gdy sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności).

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Wymaga wyjaśnienia, iż chociaż nie wynika to z przepisów Kodeksu postępowania karnego, to w zasadzie treść ustnego uzasadnienia wyroku nie wiąże stron (chyba, że utrwaliły treść wypowiedzi sądu), zaś wiąże je dopiero pisemne uzasadnienie wyroku.

W odniesieniu do problematyki pisemnego sporządzenia uzasadnienia wyroku, należy wskazać, iż co do zasady sąd sporządza uzasadnienie wyroku i doręcza je stronie (wraz z sentencją wyroku) wyłącznie na wniosek strony, podmiotu z art. 416 Kodeksu postępowania karnego oraz (w przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie) pokrzywdzonego złożonego w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Należy pamiętać o rozróżnieniu tych dwóch instytucji (ustnego oraz pisemnego uzasadnienia wyroku) od siebie, z uwagi na ich różne funkcje procesowe. 

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »