REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie uproszczone w procedurze karnej

Rafał Biernacki
Rafał Biernacki
Aplikant adwokacki
Przepisy trybu uproszczonego są podstawą funkcjonowania postępowania z oskarżenia prywatnego i postępowania nakazowego.
Przepisy trybu uproszczonego są podstawą funkcjonowania postępowania z oskarżenia prywatnego i postępowania nakazowego.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie uproszczone w procedurze karnej przewiduje mniej wymagań dotyczących procesu i dochodzenia w porównaniu z trybem zwyczajnym. Zmniejszenie wymagań powoduje przyspieszenie przebiegu procesu. Jakie uproszczenia dotyczą tego postępowania?

Kodeks postępowania karnego przewiduje rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym bądź szczególnym. W ramach trybu szczególnego można wyróżnić postępowanie uproszczone, które zgodnie  rozdziałem 51 k.p.k., statuuje jedynie pewne odstępstwa i uproszczenia w porównaniu z trybem zwyczajnym, w pozostałym zakresie mają zastosowanie przepisy o postępowaniu zwyczajnym.

REKLAMA

Powyższe uproszczenia dotyczą:

1. przyśpieszenia wstępnej fazy postępowania sądowego (art. 474A k.p.k.) – wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego złożony przed rozprawą sąd może rozpoznać na posiedzeniu, niesprawiedliwe niestawiennictwo pokrzywdzonego lub oskarżyciela publicznego nie stoi na przeszkodzie uwzględnieniu ww. wniosku, (art. 475 k.p.k.) – możliwość doręczenia oskarżonemu aktu oskarżenia wraz wezwaniem na rozprawę,

2. uproszczenia składu sądu (art. 476 § 1 k.p.k.) – sąd rozpoznaje sprawy jednoosobowo,

REKLAMA

3. likwidacji obowiązkowego udziału oskarżyciela i oskarżonego na rozprawie (art. 477-480 k.p.k.) – niestawiennictwo oskarżyciela nie tamuje biegu rozpraw czy posiedzenia, w przypadku braku udziału oskarżonego, sąd może prowadzić postępowanie bez jego udziału, a gdy nie stawi się również obrońca może wydać wyrok zaoczny,

4. wprowadzenia orzekania wyrokiem zaocznym (art. 481-482 Kodeksu postępowania karnego) – w sytuacji kiedy nie stawił się oskarżony sąd może prowadzić postępowanie bez jego udziału, a gdy nie stawi się również obrońca może wydać wyrok zaoczny,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. przyśpieszenia orzekania sądowego przez możliwość kontynuowania rozprawy także po zmianie trybu na zwyczajny (art. 483 k.p.k.) – w sytuacji gdy okaże się, że sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, sąd za zgodą oskarżonego rozpoznaje sprawę w dalszym ciągu w postępowaniu zwyczajnym,

Zobacz: Jak przebiega postępowanie przed sądem?

6. skrócenia okresu przerwy i wyłączenie odroczenia rozprawy (art. 484 k.p.k.), przerwa nie może trwać dłużej niż 21 dni, jeżeli sprawy nie można rozpoznać w tym terminie to sąd rozpoznaje w dalszym ciągu w postępowaniu zwyczajnym,

 Wszystkie powyższe uproszczenia dotyczą postępowania w I instancji.

Przepis art. 476 § 2 wprowadza jedyny wyjątek od tej zasady – jednoosobowe orzekanie przed sądem II instancji. Poza tym przypadkiem postępowanie odwoławcze prowadzone jest tak samo jak w trybie zwyczajnym.

Przepisy trybu uproszczonego są podstawą funkcjonowania również postępowania z oskarżenia prywatnego i postępowania nakazowego.

Zobacz serwis: Postępowanie przed sądem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

REKLAMA

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA