| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Konfrontacja w procesie karnym

Konfrontacja w procesie karnym

Konfrontacja jest fakultatywnie dopuszczalną czynnością procesową – elementem postępowania dowodowego. Może ona dotyczyć zarówno świadków, biegłych jak i oskarżonych w procesie. Jej istotą jest „stawienie sobie do oczu” osób składających sprzeczne lub zupełnie odmienne od siebie oświadczenia w celu wyjaśnienia tych różnic oraz ustalenia rzeczywistego przebiegu danego zdarzenia (lub danego stanu faktycznego).

Przeprowadzenie konfrontacji uczestników postępowania (biegłych, świadków lub oskarżonych) jest czynnością fakultatywną i zależy od decyzji organu prowadzącego postępowanie karne. Tak i każdy inny dowód, może być ona przeprowadzona na wniosek stron lub z urzędu. Wyjątek dotyczy jedynie zeznań świadka incognito, albowiem świadek ten nie uczestniczy w bezpośrednich konfrontacjach (albowiem wówczas istniałaby uzasadniona obawa ujawnienia jego danych).

Konfrontację przeprowadza się głównie wówczas, gdy w wypowiedziach danych osób istnieją sprzeczności (to podstawowy ustawowy wymóg). Czynność ta ma na celu wyjaśnienie skąd się te sprzeczności wzięły oraz ustalenie, która z relacji zasługuje na atrybut wiarygodności (jeśli w ogóle któraś zasługuje). W literaturze podkreśla się czasem, iż jest to ostateczny środek dowodowy tj. sytuacja, gdy nie wiadomo, którym wypowiedziom procesowym dać wiarę (komu przyznać atrybut wiarygodności).

Zobacz serwis: Postępowanie dowodowe

Przeprowadzenie konfrontacji odbywa się w ten sposób, że standardowo sąd (lub organ prowadzący postępowanie przygotowawcze) jednocześnie wzywa przesłuchiwane osoby i odczytuje im ich fragmenty zeznań sprzecznych ze sobą lub odmiennie relacjonujących jedno zdarzenie i prosi o wyjaśnienie rozbieżności. Mówiąc kolokwialnie jest to takie „stawienie sobie do oczu” osób przesłuchiwanych w sprawie. Naturalnie może konfrontacja może dotyczyć dwóch lub nawet większej liczby osób.

Należy podkreślić, iż oceny przebiegu konfrontacji dokonuje sąd w oparciu o zasadę swobodnej oceny dowodów, czyli w oparciu o swoją indywidualną ocenę. Oznacza to, iż nie ma żadnej formalnej reguły pozwalającej na określenie, kiedy komuś można przyznać atrybut wiarygodności, a komu nie. Istotne jest również podkreślenie, iż z czynności konfrontacji sporządza się dokładny protokół, który jest jej zapisem. 

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »