| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Co grozi za udział w obrocie narkotykami?

Co grozi za udział w obrocie narkotykami?

Przestępstwo udziału w obrocie narkotykami to przestępstwo określone w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wskazany przepis jest odpowiednikiem art. 43 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r. Omawiane przestępstwo występuje w trzech typach: typie podstawowym, typie uprzywilejowanym oraz typie kwalifikowanym.

Przy ocenie czy dana ilość narkotyków jest znaczna bierze się pod uwagę nie tylko masę własną środka, ale także jego rodzaj. Zwrócił na to uwagę Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 24 lutego 2006 r., stwierdzając, że „Przy ocenie, czy ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych jest znaczna, należy mieć na uwadze nie tylko masę wagową (miligramy, gramy, kilogramy itp.) lecz również rodzaj narkotyków (twarde, miękkie) i ich szkodliwość dla organizmu człowieka oraz liczbę porcji, które można z niego sporządzić, a tym samym liczbę osób, która może być jednorazowo odurzona tym środkiem. Przy uwzględnieniu iż minimalna dawka aktywna amfetaminy wynosi 10 mg, zakwestionowane u oskarżonego 89,84 gramów amfetaminy, z której można sporządzić 8.984 porcje i taka liczba osób jednorazowo mogłaby ulec odurzeniu, należy uznać za "znaczną ilość" substancji psychotropowej w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz.U. Nr 179, poz. 1485” (II AKa 14/06).

Zobacz serwis: Więziennictwo

Omawiane przestępstwo ma charakter powszechny, z powyższego wynika, że popełnić może je każdy kto zgodnie z przepisami ogólnymi może ponosić odpowiedzialność karną.

Przestępstwo wprowadzania do obrotu można popełnić jedynie umyślnie. Możliwe wystąpienie zarówno zamiaru bezpośredniego jak i ewentualnego. Sprawca musi swą świadomością obejmować to, że zakazane substancje wskazane w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza do obrotu.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Przestępstwo wprowadzanie do obrotu środków i substancji wskazanych w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w typie podstawowym jest występkiem zagrożonym karą grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przepis wymaga wymierzenia obligatoryjnie kary grzywny obok kary pozbawienia wolności.

Typ uprzywilejowany omawianego przestępstwa, który wskazany jest w art. 56 ust. 2 zagrożony jest alternatywnie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przestępstwo określone w art. 56 ust. 3 (typ kwalifikowany omawianego przestępstwa) zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności do lat 10.

Omawiane przestępstwo ścigane jest z oskarżenia publicznego z urzędu.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK