| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków?

Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków?

Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r., penalizuje zachowanie polegające na udzielaniu innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwianiu albo umożliwianiu ich użycia albo nakłanianiu do użycia wskazanych powyżej substancji. Artykuł 58 jest odpowiednikiem art. 45 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r.

Przedmiotowe przestępstwo kwalifikowane jest poprzez wystąpienie następujących znamion czasownikowych czynu zabronionego:

1. nakłanianie do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej bądź udzielania takiego środka lub substancji małoletniemu. Małoletni zaś zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu karnego to osoba, która nie ukończyła 18 lat;
2. udzielanie środków odurzających lub substancji psychotropowych w znacznych ilościach.

Omawiane przestępstwo ma charakter powszechny, z powyższego wynika, że popełnić może je każdy kto zgodnie z przepisami ogólnymi może ponosić odpowiedzialność karną.

Przestępstwo określone w art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii można popełnić jedynie umyślnie. Udzielenia środków psychoaktywnych jak również ułatwianie lub umożliwianie ich użycia można popełnić zarówno w zamiarze bezpośrednim jak i ewentualnym. Nakłanianie zaś do użycia środków odurzających lub substancji psychotropowych można popełnić jedynie w zamiarze bezpośrednim.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Przestępstwo z art. 58 ust. 1 (typ podstawowy omawianego czynu zabronionego) jest występkiem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Występek z art. 58 ust. 2 (typ kwalifikowany omawianego czynu zabronionego) zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Omawiane przestępstwo ścigane jest z oskarżenia publicznego z urzędu.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »