| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Kara za wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych

Kara za wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r., zabrania pod groźbą kary zachowania określanego jako wytwarzanie, przetwarzanie oraz przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Penalizowane jest także przetwarzanie słomy makowej.

Sytuacja zmienia się w przypadku przestępstwa kwalifikowanego przez znamię działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Wtedy sprawca musi działać w winy umyślnej przybierającej postać zamiaru bezpośredniego.

Przestępstwo określone w art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ma także typ kwalifikowany. Obostrzeniu podlega opisywane przestępstwo ze względu na:
1. znaczną ilość przedmiotu przestępstwa (środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej);
2. popełnienie czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Typ kwalifikowany przedmiotowego przestępstwa jak już był mowa stanowi zbrodnie. Ponieważ dolna granica zagrożenia karą jest nie mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Przestępstwo z art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w swej podstawowej odmianie jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Typ kwalifikowany zaś zagrożony jest karą grzywny i łącznie stosowaną karą pozbawienia wolności w wymiarze ni niższym niż lat 3.

Omawiając kwestie sankcji karnej grożącej za popełnienie przedmiotowego przestępstwa zasadnym jest przytoczenie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2002 r. W orzeczeniu tym Sąd stwierdził, że w przypadku skazania za przestępstwo z art. 53 ust. 2 dopuszczalne jest, na podstawie art. 72 ust. 1, orzeczenie przepadku pojazdów mechanicznych i niemechanicznych, jeżeli służyły one lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa (wyrok SA w Warszawie z dnia 6 listopada 2002 r., II AKa 374/02, OSA 2003, z. 7, poz. 72).

Ściganie omawianego przestępstwa następuje z urzędu z oskarżenia publicznego.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK