| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Obowiązek zawiadomienia o przestępstwach narkotykowych

Obowiązek zawiadomienia o przestępstwach narkotykowych

Zgodnie z zasadą ogólną, którą wyraża art. 304 kodeksu postępowania karnego, prawny obowiązek zawiadomienia organów ścigania o fakcie popełnienia przestępstwa mają jedynie osoby kierujące instytucjami państwowymi i samorządowymi, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Dla pozostałych osób obowiązek zawiadomienia o przestępstwie ma wymiar jedynie obowiązku społecznego. Od przedstawionej powyżej zasady ogólnej wyjątek wprowadza art. 60 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Przedmiot ochrony omawianego przestępstwa to życie i zdrowie publiczne, a także dobro wymiaru sprawiedliwości, które wymaga by określone przestępstwa narkotykowe w każdym przypadku zostały wykryte, a jego sprawcy złapani, a następnie ukarani.

Przestępcze zachowanie na podstawie omawianego przepisu polega na nie zawiadomieniu organów ścigania o dokonaniu określonych przestępstw narkotykowych na terenie zakładu gastronomicznego lub lokalu rozrywkowego, mimo posiadania wiarygodnej wiadomości o popełnieniu takiego przestępstwa.

Przedstawiony powyżej obowiązek dotyczy podanych poniżej przestępstw:
1) czyn zabroniony z art. 56 (nielegalny obrót);
2) czyn zabroniony z art. 58 (udzielanie środka, nakłanianie);
3) czyn zabroniony z art. 59 (udzielanie środka, nakłanianie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej).

Istnieje prawny obowiązek zawiadomieniu o dokonaniu wymienionych przestępstw. Nie narazi się na odpowiedzialność karną osoba, która nie zawiadomi o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu dokonania wymienionych powyżej przestępstw narkotykowych. Zawiadomienie powinno zawierać co najmniej wskazanie czynu skonkretyzowanego co do miejsca i czasu oraz osób w nim uczestniczących. Zawiadamiający nie musi mieć pewności popełnienia przestępstwa wystarczy duże prawdopodobieństwo. Zawiadomienie może być złożone pisemnie, ustnie, telefonicznie. Powinno nastąpić niezwłocznie, tj. w możliwie najkrótszym czasie od uzyskania informacji, bez nieuzasadnionej zwłoki.

Zobacz: Co grozi za udział w obrocie narkotykami

Omawiany czyn zabroniony jest przestępstwem indywidualnym. Mogą go popełnić osoby pełniące podane poniżej „funkcje”:

1) właściciel lub
2) działający w jego imieniu zarządca albo
3) działający w jego imieniu kierownik zakładu gastronomicznego lub lokalu rozrywkowego albo
4) osoba prowadząca inną działalność usługową.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Omawiane przestępstwo może być popełnione jedynie z winy umyślnej. Wątpliwości pojawiają się co do kwestii niezbędnej postaci zamiaru. Na pytanie, czy do popełnienia przedmiotowego przestępstwa niezbędny jest zamiar bezpośredni czy wystarczy ewentualny w doktrynie prawa karnego materialnego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Przestępstwo z art. 60 jest występkiem, zagrożonym alternatywnie karami grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ściganie kradzieży narkotyków następuje z oskarżenia publicznego z urzędu.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK